Dobrze napisane CV jest w dzisiejszych czasach obowiązkowym elementem każdej rekrutacji. Bez względu na to, czy odpowiadamy na ogłoszenie zamieszczone w sieci czy na anons w prasie lub w urzędzie pracy, przyszły pracodawca zawsze chce zobaczyć nasze CV. Napisanie takiego dokumentu nie wydaje się skomplikowane. Możemy mieć jednak trudności, jeśli szukamy zatrudnienia, a nie mamy żadnego doświadczenia zawodowego. Wtedy warto dobrze przeanalizować, co chcemy zawrzeć w dokumencie – dzięki temu nawet bez doświadczenia możemy wydać się atrakcyjni dla przyszłego pracodawcy.

Pisanie CV

Napisanie CV wymaga najpierw zapoznania się z zasadami pisania takich dokumentów. Jest to formalne pismo, które powinno zawierać wiele niezbędnych dokumentów. Przede wszystkim podajemy nasze dane osobowe, dobrze jest również zamieścić zdjęcie. Oczywiście, fotografia musi być formalna, nie powinno to być zdjęcie z wakacji czy z jakiejś imprezy, gdyż przez taką fotografię już na starcie możemy zostać po prostu odrzuceni.

W CV znaleźć się powinno także wszystko na temat naszej edukacji

Nawet, jeśli nie mamy żadnego doświadczenia zawodowego, na pewno skończyliśmy jakąś szkołę czy studia, o czym informacje powinny być zamieszczone. W wykształceniu dobrze jest również ująć wszystkie kursy czy szkolenia, jakie kiedykolwiek robiliśmy. Oczywiście, niekoniecznie muszą to być kursy w tej tematyce, w której chcemy uzyskać zatrudnienie.

Informacja o kursach i szkoleniach to dla pracodawcy wiadomość, że ma do czynienia z osobą ambitną, która nieustannie się dokształca, edukuje i poszukuje dla siebie ciekawych zawodowych ścieżek. Oprócz wykształcenia, w CV zamieszczamy również wszystkie informacje na temat naszych umiejętności. Powinny to być informacje prawdziwe, gdyż wiele takich umiejętności może zostać sprawdzonych już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli nie znamy języka w stopniu biegłym, nie wpisujmy sobie tego do CV, gdyż szybko nasza niewiedza może zostać zdemaskowana.

Jak napisać CV bez doświadczenia?

Nawet, jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, przyszły pracodawca może po przeczytaniu CV stwierdzić, że jesteś osobą, która na dane stanowisko nadaje się bardzo dobrze. Poza kwestiami związanymi z umiejętnościami i wykształceniem, dobrze jest również zamieścić informacje o różnych pasjach i zainteresowaniach. To również jest dla pracodawcy wiadomość, że ma do czynienia z osobą ciekawą świata, otwartą na zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności.

Przyda się podkreślenie, że szybko się uczysz, doskonale odnajdujesz w pracy pod presją czasu, w stresującym środowisku, a także potrafisz pracować w zespole. Takie kompetencje miękkie są pozytywnie widziane, często są dla pracodawcy ważniejsze niż doświadczenie. Większość rekruterów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że młodzi ludzie, dobrze wykształceni, często nie mają żadnego doświadczenia zawodowego. I dają im szansę, bo wiedzą, że dobrego pracownika można sobie wykształcić w praktyce. Nawet, jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, a widzisz ciekawe ogłoszenie o pracę, warto napisać i wysłać CV. Nic nie ryzykujesz, a jest szansa, że być może uda się zdobyć zatrudnienie, za którym pójdzie nowe zawodowe doświadczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here