Problemy skórne towarzyszą wielu osobom. To nie tylko trądzik czy przebarwienia, ale również zaskórniki, zmarszczki, blizny czy podrażnienia. Kwasy na problemy skórne sprawdzają się bardzo dobrze. Które z nich wybrać w przypadku konkretnych problemów skórnych?

Kwasy na problemy skórne, czyli kwas azelainowy na zaskórniki

Kwas azelainowy spotykany jest w ziarnach zbóż. Charakteryzuje się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi oraz przeciwbakteryjnymi. Znany jest także z rozjaśniania przebarwień oraz hamowania ich powstawania. Może być stosowany w leczeniu zapalenia mieszków włosowych.

Wykorzystanie kwasów w kosmetyce
fot. pixabay.com

Peelingi z wykorzystaniem kwasu azelainowego stosuje się w przypadku trądziku, zmian zapalnych, zaskórników, w celu spłycenia blizn potrądzikowych, w niwelowaniu przebarwień skóry oraz w leczeniu skóry dotkniętej atopowym zapaleniem (AZS).

Peeling kwasem azelainowym to koszt ok. 250 złotych. Zabieg z jego użyciem można wykonywać przez cały rok. Tydzień wcześniej nie należy się opalać, poddawać depilacji laserowej, dermabrazji, elektrolizie, woskowaniu, a także nie wolno używać samoopalaczy i preparatów mogących podrażniać.

Przed zabiegiem skóra jest poddawana demakijażowi oraz odtłuszczana specjalnym produktem. Następnie na skórę nakłada się cienką warstwę peelingu. Należy ją zmyć zimną wodą po 6 – 8 godzinach – już w domu. Peeling z kwasem azelainowym może być stosowany u osób ze skórą naczynkową. Efekty widoczne są po jednym zabiegu, jednak w przypadku skóry problematycznej zaleca się wykonanie 5 – 10 powtórzeń.

Przeciwwskazania: podrażnienia, alergie skórne oraz opryszczka.

Kwas ferulowy na zmarszczki

Kwasy na problemy skórne stają się coraz popularniejsze. Kwas ferulowy występuje m.in. w ziarnach pszenicy, żyta, kukurydzy, ryżu oraz korze drzew iglastych. Charakteryzuje się właściwościami antyoksydacyjnymi. Ponadto pozytywnie wpływa na koloryt skóry, wyrównując go. Pobudza mechanizmy obronne skóry, przez co zapobiega jej przedwczesnemu starzeniu. Kwas ferulowy ogranicza rozwój wolnych rodników.

Peeling z kwasem ferulowym najczęściej stosuje się u osób z cerą dojrzałą. Wskazaniami do jego zastosowania są przebarwienia, zmarszczki, sucha skóra oraz utrata jej jędrności. Zabieg w gabinecie kosmetycznym to koszt ok. 300 złotych.

Zabieg ten także wymaga odpowiedniego przygotowania. Tydzień wcześniej nie należy się depilować, opalać oraz stosować silnych kosmetyków (podrażających skórę). Bezpośrednio przed nałożeniem preparatu skóra zostaje odtłuszczona. Następnie peeling zostaje wmasowany w skórę. Po kilku minutach ponownie nakłada się preparat i wmasowuje go w skórę. Kolejnym krokiem jest nałożenie preparatu z substancjami aktywnymi (np. z retinolem lub nikotynamidem). Preparat zmywany jest ze skóry po 8 – 10 godzinach (robi się to samodzielnie w domu).

Przeciwwskazania: podrażnienia, trądzik różowaty, liczne pajączki naczyniowe lub znamiona, opryszczka oraz alergie skórne.

Zabiegi z użyciem kwasów kosmetycznych
fot. pixabay.com

Kwasy na problemy skórne, czyli kwas mlekowy na blizny

Kwas mlekowy odznacza się właściwościami nawilżającymi, przeciwstarzeniowymi oraz złuszczającymi. Stanowi podstawę wielu zabiegów peelingujących. Jego zastosowanie pomaga oczyścić skórę, wygładzić i nawilżyć ją, a także wyrównać koloryt, zmniejszyć produkcję sebum, złagodzić podrażniania skóry oraz zmniejszyć widoczność blizn. Kwas mlekowy pobudza produkcję ceramidów, co pozytywnie wpływa na nawilżenie skóry.

Koszt zabiegu z wykorzystaniem kwasu mlekowego to ok. 100 – 200 złotych. Bezpośrednio przed nałożeniem peelingu należy wykonać dokładny demakijaż skóry. Następnie preparat jest nakładany i po kilku minutach zmywany. Zazwyczaj po zabiegu nakładana jest maska żelowa na 10 minut, a po jej zmyciu skóra zostaje oczyszczona tonikiem. Zaleca się powtórzenie peelingu kwasem mlekowym 4 – 6 razy, aby zaobserwować znaczące efekty.

Łagodzenie podrażnione skóry z kwasem laktobionowym

Kwas laktobionowy otrzymuje się podczas utleniania laktozy. Jego cechą charakterystyczną jest duża łagodność działania oraz brak efektów ubocznych w postaci zaczerwienienia czy pieczenia skóry.

Kwas laktobionowy pobudza skórę do produkcji elastyny i kolagenu oraz reguluje procesy złuszczania się naskórka. Może być z powodzeniem wykorzystywany na skórę problematyczną: z trądzikiem łojotokowym, trądzikiem różowatym, stanami zapalnymi, wypryskami kontaktowymi oraz atopowym zapaleniem skóry, jak również na cerę bardzo suchą, podrażnioną i wrażliwą.

Koszt zabiegu z kwasem laktobionowym to ok. 180 złotych. Przed zabiegiem na skórę nakładany jest peeling enzymatyczny, następnie preparat właściwy.  Na zakończenie kosmetyczka aplikuje krem zawierający kwas laktobionowy o niewielkim stężeniu.

 

Kwasy na problemy skórne sprawdzają się bardzo dobrze. Konieczne jest dobranie odpowiedniego rodzaju do konkretnego problemu. Zawsze może w tym pomóc doświadczona kosmetyczka czy kosmetolog.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here