W dzisiejszych czasach wiele osób przykłada wagę do aranżacji przestrzeni, w której rozwija się dziecko. Pokój dziecięcy niejednokrotnie przypomina świat niczym z bajki. Maluch czuje się w takim pomieszczeniu komfortowo i bezpiecznie. Może w nim rozwijać swoją kreatywność i wyobraźnię. Pokój dziecięcy musi być miejscem, w którym dziecko będzie mogło się swobodnie rozwijać, bawić, odpoczywać oraz uczyć. Dekoracje, w tym tapety, mogą odmienić pomieszczenie, nadając mu niebanalnej atmosfery i charakteru. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Czy tapeta w pokoju dziecięcym to dobre rozwiązanie?

Jak wybrać odpowiednią tapetę do pokoju dziecięcego?

Różnorodność tapet jest ogromna. Za ich pomocą można szybko i łatwo stworzyć niepowtarzalny wystrój pomieszczenia. Grafiki przedstawiające postacie z ulubionych bajek, zwierzęta, podwodny świat, kolorowe kształty i geometryczne wzory – to tylko nieliczne motywy tapet, na które możemy zdecydować się w pokoju dziecięcym. Możemy również postawić na jednobarwne tapety, które będzie można urozmaicić kolorowymi dodatkami. Ciekawym pomysłem jest także wykorzystanie fototapet. Z ich pomocą możemy zaaranżować fragment powierzchni lub wnękę znajdującą się w pokoju dziecka.

Kolorowa tapeta w pokoju dziecka
fot. pixabay.com

Fototapeta i tapeta w pokoju dziecięcym – zalety

Fototapety drukowane są na specjalnym lateksowym papierze. Materiał ten jest odporny na wilgoć oraz ma gładką powierzchnię. Jedną z zalet fototapet jest możliwość naklejenia grafiki w różnej wielkości, nawet w kilku miejscach w pokoju dziecięcym. Za pomocą fototapet, jak i tapet możemy szybko dokonać zmian we wnętrzu. Co najważniejsze, nie musimy poświęcać wiele godzin na malowanie ścian oraz ich wyschnięcie.

Atutem tego rozwiązania jest także możliwość zatuszowania wszelkich nierówności i uszczerbków na ścianach, w tym pęknięć i niedociągnięć, które powstały na przykład podczas malowania ścian. Większość modeli tapet oraz fototapet można oderwać od ściany bez obaw o zniszczenie podłoża. Zaletą, o której także należy wspomnieć, jest łatwość czyszczenia, o ile zdecydujemy się na fototapetę lub tapetę, którą można wycierać wilgotną ściereczką lub gąbką. Tapeta w pokoju dziecięcym to rozwiązanie, które coraz częściej można spotkać w aranżacjach wnętrz.

Jakie są wady tapet w pokoju dziecięcym?

Jedną z wad tapet jest łatwość odrywania materiału od ściany. Dziecko, które interesuje się światem i jest ciekawe wszystkiego, może skubać tapetę, co może doprowadzić do jej odklejenia. W takich przypadkach po jakimś czasie należy koniecznie wymienić starą tapetę na nową, ponieważ obskubany materiał nie prezentuje się zbyt estetycznie. Należy mieć więc na uwadze fakt, że może się to wiązać z kosztami ponownego nałożenia nowej tapety na ścianę. Co więcej, większość materiałów nie jest odpornych na mocne zabrudzenia, o które w pokoju dziecięcym nietrudno.

Pomimo wad tapet warto postawić na takie rozwiązanie w pokoju dziecięcym. Jeżeli mamy obawy, że dziecko szybko zniszczy tak udekorowaną ścianę, możemy zdecydować się na umieszczenie jej poza zasięgiem dziecięcych rączek lub na dokładne wytapetowanie całej ściany, a nie tylko jej fragmentów. Wówczas istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, iż dziecko zauważy róg materiału, który można podważyć. Zarówno tapeta w pokoju dziecięcym, jak i fototapeta doskonale sprawdzi się we wszelkich zagłębieniach w pomieszczaniu.

Minimalistyczna tapeta w pokoju dziecięcym
fot. pixabay.com

Tapeta w pokoju dziecka – na co zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujemy się na wykorzystanie tapety w pokoju dziecka, powinniśmy sprawdzić, z czego została ona wykonana. Materiał nie powinien zawierać szkodliwych substancji, które mogą być niebezpieczne dla naszej pociechy. W przypadku kolorowych grafik tusz, który został wykorzystany do ich wykonania, powinien być bezwonny. Wybór odpowiedniego produktu sprawi, że w dziecięcym pokoju zapanuje przytulny charakter oraz wyjątkowy klimat.

 

Teraz już wiesz, że tapeta w pokoju dziecięcym to świetne rozwiązanie. Z jej pomocą można całkowicie zmienić charakter wnętrza, nadając mu dziecięcej magii. Uzupełnieniem tego typu dodatku z pewnością będą obrazy na szkle, różne grafiki, plakaty, a także tryptyki w ramach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here