Materac do łóżka – zakup odpowiedniego to nie lada wyzwanie. Przeciętny człowiek spędza średnio 1/3 swojego życia w łóżku. Warto więc zdać sobie z tego sprawę i zadbać o to, by nasz sen był nie tylko komfortowy, lecz także zdrowy i bezpieczny. Najważniejszym kryterium, jakim należy kierować się podczas wyboru materaca, jest fakt, iż powinien on utrzymywać kręgosłup w odpowiedniej pozycji podczas snu.  

Kwestia twardości materaca – jaki materac do łóżka wybrać?

Jedną z ważnych kwestii, które wiążą się z doborem odpowiedniego typu materaca, jest jego twardość. Przyjmuje się, iż idealny materac nie powinien być ani za twardy, ani za miękki. Prawidłowo dobrany dostosuje się do kształtu naszego ciała, zapewniając tym samym właściwą pozycję dla kręgosłupa. To natomiast zagwarantuje komfortowy sen.

Nie ma żadnej uniwersalnej reguły – każdy ma inną budowę ciała, każdy więc potrzebuje materaca dostosowanego do swoich potrzeb. Niekiedy używa się rozgraniczenia na dwa poziomy twardości:

  • H2 (waga do 80 kg),
  • a także H3 (waga powyżej 80 kg).
Wygodny materac do łóżka
fot. pixabay.com

Jednak pojawia się tutaj także kwestia wzrostu – przy wyliczeniach przyjęto założenie, iż osoba ma 150-170 cm wzrostu. Człowiek niższy lub wyższy teoretycznie nie znajdzie więc zastosowania do powyższej zasady.

Niemniej jednak najlepiej samemu przekonać się, czy dany typ materaca jest dla nas odpowiedni. Można w tym celu wykonać test: kładąc się na materacu wsunąć dłoń pod plecy (w części lędźwiowej). Gdy ręka podczas testu napotka delikatny opór, oznacza to, że materac do łóżka jest odpowiedniej twardości. Decydując się na zakup materaca dwuosobowego, nie musimy się obawiać, iż będzie on niedostosowany do potrzeb którejś z osób śpiącej na łóżku. Istnieją bowiem modele, które posiadają różne stopnie twardości. Zawsze można kupić także dwa mniejsze osobne materace.

Odpowiedni materiał materaca do łóżka

Na rynku istnieje wiele typów materacy, które można rozróżnić na podstawie wykorzystanego do jego produkcji materiału.

Materac do łóżka – najczęściej spotykane modele to:

  • sprężynowe,
  • piankowe (termoelastyczne),
  • a także lateksowe.

Typ sprężynowy to najpopularniejsza wersja materaca. Bardzo dobrze dopasowuje się
do kształtu ciała, sprężyny równomiernie ugina się liniowo, dostosowując się do wagi. Jednak, aby jakość wybranego przez nas materaca sprężynowego była odpowiednia, nie powinniśmy kierować się niską ceną. W tym przypadku często może się to wiązać z niezadowoleniem osoby użytkującej materac z uwagi na niewystarczający komfort użytkowania.

Inny typ, materace termoelastyczne, mają taką właściwość, że pianka pod wpływem ciepła zmienia swoją strukturę, odpowiednio się ugina i dostosowuje do kształtu ciała. Ten model idealnie sprawdza się u osób, które cierpią na nasilone bóle kręgosłupa. Niewątpliwie sprzyja on większemu rozluźnieniu mięśni oraz minimalizuje nacisk na nasze ciało.

Ostatnim typem jest model lateksowy. Materac wykonany z tego materiału jest niezmiernie elastyczny. Podobnie jak typy piankowe, także ten idealnie sprawdzi się u osób cierpiących
na bóle kręgosłupa.

Jak wybrać materac do łóżka?
fot. pixabay.com

Inne aspekty dobrze dobranego materaca

Kwestią istotną podczas wyboru materaca są także jego rozmiary. Jeżeli rzecz się tyczy wysokości – odpowiedni model powinien być przynajmniej 20 centymetrów większy od naszego wzrostu. Zapewnia to optymalne ułożenie kręgosłupa podczas snu, a tym samym komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Szerokość zależy od indywidualnych preferencji, jednak zazwyczaj im materac do łóżka jest szerszy, tym gwarantuje wygodniejszy sen.

Zakup materaca wiąże się zazwyczaj z dobraniem odpowiedniego pokrowca. Zapewnia
on przede wszystkim większą żywotność materaca oraz zabezpiecza przed jego zniszczeniem. Najlepiej wybrać taki, który „oddycha”, można go łatwo zdjąć i wyprać. Obecnie większość pokrowców jest antyalergicznych, co także pomaga zapewnić zdrowy i bezpieczny sen.

 

Pamiętajmy, że najważniejszą kwestią decydującą o wyborze odpowiedniego typu materaca jest to, czy właściwie dostosowuje się on do ciała i wspiera nasz kręgosłup.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here