Z roku na rok wzrasta użycie konopi jako składnika wykorzystywanego w produkcji kosmetyków i środków higieny osobistej. Czy jest to kolejny chwyt marketingowy na fali legalizacji medycznej marihuany? Czy warto kupować kosmetyki konopne?
Legalizacja marihuany do celów medycznych i rekreacyjnych w coraz większej liczbie krajów sprawia, że społeczeństwo coraz częściej akceptuje produkty pochodzące z konopi przemysłowych. Są to specjalnie uprawiane odmiany, które mogą mieć co najwyżej śladowe ilości psychoaktywnego tetrahydrokannabinolu (THC), niewpływającego w tej ilości na zachowanie człowieka.
Konopie – rosnąca świadomość społeczeństwa
Sprzedaż produktów konopnych rośnie. Spodziewane jest zwiększenie produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych na bazie tej rośliny. Niewątpliwie jest to związane z tym, że w wielu krajach marihuana do celów medycznych i rekreacyjnych zostaje zalegalizowana. Takie działania zwiększają świadomość konsumentów, którzy mogli kojarzyć konopie z czymś „zakazanym, złym, nielegalnym”.
Na rynku dostępnych jest coraz więcej kosmetyków na bazie konopi m.in.: szamponów, odżywek do włosów, balsamów, kremów, maści, mydeł, żeli pod prysznic, płynów do kąpieli, pomadek do ust oraz innych. Kosmetyki konopne to niejedyna branża, która prężnie się rozwija. Na ich bazie powstają również produkty spożywcze, np. herbata konopna, pasta z konopi czy też nasiona z konopi jako dodatek do potraw.
Kosmetyki konopne – dlaczego warto w nie inwestować?
Przemysł kosmetyczny jako jeden ze swych składników wykorzystuje oleje konopne. Wyróżnia się dwa podstawowe komponenty: tłoczony na zimno olej z nasion konopi oraz ekstrakt z kannabinoidu (CBD). Oba te oleje odznaczają się korzyściami zdrowotnymi oraz pielęgnacyjnymi.
Wysoka, zbilansowana zawartość niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3 w oleju sprawia, że jest on idealnym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Kwasy te łagodzą stany zapalne, odżywiają skórę i nadają jej promiennego wyglądu. Naturalna konsystencja zapewnia doskonałe zmiękczenie i gładkość skóry, co wykorzystywane jest w balsamach do ciała, pomadkach do ust, odżywkach i szamponach do włosów, mydłach, produktach do golenia oraz olejkach do masażu. Oleje roślinne mogą działać również jako środek zabezpieczający przed niebezpiecznym promieniowaniem UV.
Kosmetyki na bazie konopi – jakie kupować?
Kosmetyki konopne – ich różnorodność stale wzrasta. Coraz więcej producentów włącza do swojej oferty kolejne preparaty. Jakie są główne właściwości produktów na bazie konopi? Dlaczego warto je w ogóle kupować?
Szampon konopny pomaga właściwie oczyszczać włosy oraz skórę głowy. Zawarte w nim składniki przyczyniają się do tego, że włosy są mocne, pełne blasku i odpowiednio odżywione. Produkt ten najczęściej pozbawiony jest szkodliwych siarczanów i innych detergentów, które wypłukują wszystkie drogocenne składniki z włosów. Produkt nie tylko oczyszcza, ale także dodaje objętości. Zaletą szamponu konopnego jest ochrona przed wpływem negatywnych czynników (m.in. zabiegów stylizacyjnych, słońca, słonej wody). Może być pomocny w leczeniu łupieżu, ponieważ zawarty w nim olej konopny wykazuje właściwości przeciwzapalne.
Kolejnym produktem, o którym warto wspomnieć, jest mydło konopne. Jest to naturalny produkt, w którym nie ma zbędnej chemii. Jego zaletą jest to, że pomaga w utrzymaniu odpowiedniego pH skóry, zapewniając właściwy poziom jej nawilżenia. Mydło konopne może być wykorzystywane niczym żel do mycia twarzy. Doskonale oczyszcza, pomagając zachować naturalną barierę lipidową naskórka. Skóra jest wówczas chroniona przed utratą wody, a tym samym wysuszeniem. Produkt może być bezpiecznie stosowany na skórę suchą, mieszaną i tłustą, a także wrażliwą, alergiczną i problematyczną (np. z trądzikiem). Mydło konopne z olejem konopnym łagodzi stany zapalne, reguluje wydzielanie sebum, oczyszcza pory oraz zmniejsza ich widoczność.
Balsamy, kremy i maści konopne do ciała ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3 pomagają w zachowaniu zdrowej, nawilżonej i odżywionej skóry. Na uwagę zasługuje fakt, iż mogą być bezpieczne stosowane w przypadku zmian skórnych – egzemy, łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry (AZS). Ze względu na właściwości przeciwzapalne łagodzą stany zapalne skóry, które są odpowiedzialne za rozwój wielu skórnych stanów chorobowych.
Czy nadal trzeba Cię przekonywać, że kosmetyki konopne to dobry zakup?