Remont w starej sypialni czy też urządzanie jej od podstaw w nowym mieszkaniu wiąże się nie tylko z wyborem koloru ścian i podłóg, ale także szeregiem innych decyzji. Jedną z nich jest to, jaki zagłówek do łóżka wybrać. Na rynku jest ich wiele, różnorodność asortymentu może przyprawić o zawrót głowy. Zagłówek z półką, tapicerowany, z drewna, z metalu, a może wykonany samodzielnie zagłówek z palet? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie łóżko z zagłówkiem wybrać?

Łóżko z zagłówkiem czy bez – jakie wybrać?

Zagłówek wbrew pozorom może pełnić nie tylko funkcję ozdobną, ale także praktyczną. Szczególnie doceniają go osoby, które traktują sypialnie nie tylko jako miejsce snu, ale także pracy lub relaksu. Łóżko z zagłówkiem tapicerowanym pozwala wygodnie oprzeć się podczas korzystania z laptopa, czytania książki lub oglądania filmów na tablecie.

Zagłówek do łóżka może być kupiony oddzielnie. Z jego pomocą można w prosty sposób zmienić aranżację sypialni. Na rynku dostępne są gotowe modele lub składane z kilku elementów. Łóżka z zagłówkami prezentują się bardziej elegancko. Dlatego też, gdy zależy nam na stylowej aranżacji sypialni, warto sięgnąć po ten dodatek. Nawet najprostsze modele odmienią wnętrze, nadając mu charakteru. Jeżeli nie mamy pomysłu na to, jaki zagłówek wybrać, możemy zasięgnąć inspiracji w Internecie.

Jak wybrać wygodne łóżko? Jednym z czynników, który powinniśmy uwzględnić podczas wyboru łóżka, są jego wymiary. Przyjmuje się, że dla jednej osoby powinno mieć ono co najmniej 90 cm szerokości. W przypadku łóżka dla pary wymiar ten nie powinien być mniejszy niż 160 cm. Długość bez względu na szerokość wynosi standardowo 200 cm. Zagłówek nie powinien być węższy niż szerokość łóżka.

Klasyczne łóżko z zagłówkiem
fot. pixabay.com

Zagłówek łóżka – czym kierować się przy wyborze?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli zagłówków do łóżka. Od wariantów minimalistycznych, przez klasyczne, po surowe w swej prostocie. Łóżko z wezgłowiem tapicerowanym to jeden z najmodniejszych modeli mebli do sypialni. Jeżeli więc zależy nam na tym, aby pomieszczenie było zaaranżowane zgodnie z najnowszymi trendami, możemy postawić właśnie na takie rozwiązanie.

Osoby, które cenią sobie klasyczny wystrój wnętrz, mogą zastanowić się nad zakupem wezgłowia drewnianego lub metalowego. W przypadku jednak tego drugiego funkcja estetyczna będzie górowała nad praktyczną. Aby móc oprzeć się o metalowy zagłówek, konieczne będzie oparcie o niego kilku poduszek.

Fani książek, a także osoby, które lubią mieć pod ręką różne drobiazgi, mogą rozważyć zagłówek z półką. Wgłębienia w wezgłowiu to doskonały sposób na wygospodarowanie dodatkowego miejsca w pomieszczeniu.

Jak zamontować zagłówek do łóżka?

Montaż zagłówka do łóżka wcale nie jest trudny. Jeżeli chcemy zwiększyć wysokość standardowego wezgłowia, nowe należy przymocować za pomocą wkrętów do starego. Gdy łóżko nie ma żadnego zagłówka, konieczne jest przymocowanie go do ramy za pomocą wkrętów i kątowników. Wezgłowie można także przymocować bezpośrednio do ściany. Jednak w przypadku, gdy będziemy chcieli zmienić lokalizację łóżka, na ścianie mogą pozostać nieestetyczne ubytki.

Łóżko z zagłówkiem tapicerowanym
fot. pixabay.com

Jak zrobić zagłówek samemu?

Jeżeli marzy Ci się łóżko w nowoczesnym stylu, możesz rozważyć wykorzystanie modnych motywów. Od kilku lat dużą popularnością cieszą się meble wykonywane samodzielnie, np. z palet. Efektowne łóżko z zagłówkiem z palet można zrobić samemu. Jak? Oto to należy zrobić:

  1. Zakup palet. Standardowa paleta ma wymiary 80 x 120 cm. Na zagłówek dla łóżka dwuosobowego wystarczą dwie palety.
  2. Szlifowanie. Każda paleta powinna zostać dokładnie wyszlifowana.
  3. Malowanie. Najlepiej sprawdzi się bejca lub kryjąca farba akrylowa.
  4. Montaż. Zagłówek przymocowujemy za pomocą kątowników i wkrętów.

Zalety zagłówka wykonanego samodzielnie:

  • oryginalność wykonania,
  • zagłówek może być wykonany na wymiar – do każdego rodzaju łóżka,
  • z dowolnego materiału,
  • możliwość dopasowania wzoru do charakteru sypialni,
  • przy wyborze odpowiednich materiałów może okazać się tańszą alternatywą dla modeli gotowych.

Wady zagłówka wykonanego samodzielnie:

  • konieczność wygospodarowania czasu na wykonanie,
  • osoby bez wprawy w majsterkowaniu mogą mieć pewne trudności z wykonaniem zadania.

 

Jak wybrać wygodne łóżko z zagłówkiem? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Komfort to pojęcie względne. Mamy jednak nadzieję, że chociażby trochę przybliżyliśmy kwestię wyboru odpowiedniego wezgłowia do łóżka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here