Skandynawski design w aranżacji wnętrz zaskarbił sobie liczne grono zwolenników. Lekkość, czystość, prostota, a zarazem niebanalność – to właśnie te cechy czynią ten styl tak wyjątkowym. Biel, która dominuje w wystroju, pozwala wprowadzić do pomieszczenia nutę świeżości oraz delikatności. Zastosowanie stonowanych kolorów, naturalnych materiałów oraz ciekawych form mebli i dodatków aranżacyjnych sprawia, że wnętrze nabiera przytulnego, ciepłego charakteru. Jakie meble w stylu skandynawskim wybrać do mieszkania?

Meble w stylu skandynawskim – siła tkwi w prostocie

Meble w stylu skandynawskim to nic innego jak kompozycja łącząca w sobie prostotę ze stonowanymi kolorami. Z zasady są one minimalistyczne, bez wzorów. Najczęściej wykorzystywana jest barwa naturalnego drewna oraz biel. Tapicerki mebli zdominowane są przez szarości, beże, brązy oraz kolor biały. Stylowi temu nie można jednak zarzucić, że jest nudny czy jednobarwny. Meble skandynawskie to bowiem doskonała baza, która może zostać dopełniona różnokolorowymi elementami dekoracyjnymi.

Cechą charakterystyczna mebli utrzymanych w stylu skandynawskich jest to, że do ich wykonania wykorzystuje się naturalne materiały (lub ich imitacje). Skandynawia to jeden z bardziej malowniczych zakątków Europy słynący z wysokiego poziomu zachowania naturalności. Nic więc dziwnego, iż do produkcji mebli wykorzystywane jest główne bogactwo tych regionów, czyli drewno. Najczęściej wykonane są one z buku, olchy oraz sosny. W przypadku sprzętów, które zachowują naturalną strukturę surowca, stosowany jest bezbarwny lakier zabezpieczający powierzchnię. Wszystkie słoje i sęki są doskonale widoczne, co nadaje meblom nieco surowego charakteru. Niektóre elementy malowane są na biało, co pozwala uzyskać proste, lecz niebanalne połączenie.

Sypialnia i meble w stylu skandynawskim
fot. pixabaym.com

Przegląd mebli skandynawskich – aranżacyjne propozycje

Meble w stylu skandynawskim wykorzystują wzornictwo emanujące minimalizmem i funkcjonalnością. To zazwyczaj one stanowią główny punkt pomieszczenia – duże, dominujące nad wszystkim. Dla przykładu szafy i regały pozbawione dekoracyjnych elementów mają przede wszystkim pełnić funkcję praktyczną i być pojemne.

Sofy oraz fotele mają zaś skłaniać do relaksu po długim dniu pracy. Duże, miękkie i komfortowe zachęcają do spędzenia na nich kilku dłuższych, odprężających chwil. Salon stanowiący miejsce przyjmowania gości, powinien być dla nich otwarty. Duża, jasna i przytulna przestrzeń oraz wygodne siedziska przyciągają do spędzania czasu w zaciszu własnego mieszkania. Na sofie i fotelach nie powinno zabraknąć poduszek.

Stół skandynawski to kwintesencja prostoty. Duży, masywny blat na prostych nogach kojarzony jest z wysoką jakością wykonania oraz solidnością. Nieco bardziej odważną formą mogą pochwalić się krzesła. Ten element aranżacji może stanowić pewne wyłamanie ze skandynawskiego wzornictwa. Wymyślne formy, geometryczne kształty, wyszukane linie oraz żywe kolory – krzesła mogą zaskoczyć w swej niebanalności.

Sypialnia z łóżkiem utrzymanym w prostym stylu może wydać się nieco surowa. Minimalistyczne ramy łoża, zachowane w kolorze naturalnego drewna mogą zostać uzupełnione o różnorodnego rodzaju tkaniny okrywające materac i nadające wnętrzu przytulności. Wśród pożądanych dodatków wyróżniamy m.in. skóry owcze oraz wełniane pledy.

Funkcjonalny styl skandynawski
fot. pixabaym.com

Stoliki kawowe to jako obowiązkowy element każdego salonu i nie tylko. Często w wielu wnętrzach prym wiodą stoliki kawowe. Niektóre utrzymane w stylu prostym, inne, podobnie jak i krzesła, bardziej fantazyjne. W stylu skandynawskiego wykorzystywane są również nieszablonowe projekty, które z powodzeniem wkomponują się we wnętrza inspirowane dziką przyrodą. Tego typu meble w stylu skandynawskim świetnie sprawdzą się w biurze domowym, sypialni, kuchni, a nawet łazience czy pokoju dziecięcym.

 

Styl skandynawski to przyjemny powiew świeżości, który podkreśla przytulny charakter wnętrza. Wykorzystanie stonowanych barw oraz naturalnych materiałów nadaje całości surowości, a zarazem lekkości i delikatności. Wzornictwo rodem z Półwyspu Skandynawskiego cenione jest od wielu lat i nic nie wskazuje na to, aby cokolwiek miało się w tej kwestii zmienić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here