Obrazy na ścianach mogą być doskonale wyeksponowane nie tylko w galerii sztuki. Również w naszym mieszkaniu będą one stanowiły atrakcyjny element dekoracyjny, o ile dobrze je zaprezentujemy. Zasady stosowane przez profesjonalistów można z powodzeniem przenieść na grunt naszego domu. Dzięki nim w łatwy sposób podkreślimy piękno dodatków na ścianach, a także sprawimy, że będą one podkreślały walory wnętrza. Obrazy w aranżacji wnętrz – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Główną zasadą stosowaną w aranżacji wnętrz jest to, że wyeksponowanie obrazów wymaga odpowiedniej przestrzeni. Zanim więc zdecydujemy się na umieszczenie jakiegokolwiek dodatkowego elementu w pomieszczeniu, sprawdźmy, jakim wolnym miejscem dysponujemy. Warto wziąć pod uwagę fakt, że duże obrazy najlepiej prezentują się na ścianach, które pozbawione są innych elementów dekoracyjnych. Mniejsze natomiast mogą towarzyszyć innym dodatkom. Ściana powinna być pomalowana jednolitym kolorem farby lub też pokryta tapetą w delikatne, subtelne wzory. Obrazy doskonale prezentują się na białych i szarych ścianach. W przypadku powierzchni o bardziej zdecydowanych kolorach najbezpieczniej zdecydować się na większe płótno w ozdobnej ramie.

Obrazy w ozdobnych ramach
fot. pixabay.com

Wbrew pozorom obrazy mogą być świetnym uzupełnieniem ścian surowych, wykończonych drewnem, betonem lub nawet cegłą. Należy wystrzegać się jednak umieszczania dodatków na ścianach szklanych, pokrytych okładzinami czy też wykonanych z luksferów.

Obrazy w aranżacji wnętrz – gdzie jest dla nich najlepsze miejsce?

Zanim zdecydujemy się powiesić na ścianie obraz, powinniśmy znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Grafiki nie powinny być umieszczane na ścianach znajdujących się w pobliżu okien czy też tych, które są mocno nasłonecznione. Projektanci wnętrz zalecają, aby obrazy umieszczać na powierzchni naprzeciwko okna. W ten sposób odpowiednio je wyeksponujemy, czyniąc z nich atrakcyjny dodatek wnętrza. Dużych grafik nie powinniśmy zawieszać w małych, wąskich pomieszczeniach, niewielkich zaś w pobliżu masywnych mebli. Należy zachować proporcje, dzięki którym odpowiednio wyeksponujemy grafikę.

Obrazy jako element aranżacji wnętrz
fot. pixabay.com

Możemy zdecydować się na jeden obraz o odpowiednich wymiarach lub też stworzyć zestawienie z kilku prac. Doskonale w takim przypadku spiszą się grafiki o formacie nie większym niż 50 x 60 cm. Takie kompozycje wykorzystujące dwa lub trzy obrazki doskonale będą prezentowały się na prawie każdej ścianie. Należy również przestrzegać zasady – im mniejsze pomieszczenie, tym mniejsze elementy dekoracyjne. Zanim powiesimy płótna na ścianach, rozplanujmy ich położenie we wnętrzu. W tym celu możemy wyciąć z kartek arkusze o wymiarach grafik i przykleić je taśmą do ściany – wówczas zyskamy podgląd na to, jak będzie prezentowała się nasza domowa galeria. Obrazy w aranżacji wnętrz są doskonałym elementem, który może nadać charakter wnętrzu.

Jak powiesić obrazy?

Jeżeli już zdecydowaliśmy się, gdzie mają zawisnąć obrazy, powinniśmy rozważyć, w jaki sposób powiesić je na ścianie. Należy unikać bezpośredniego wbijania gwoździ czy też wkręcania śrubek w ramę i krosno malarskie. Możemy w ten sposób nieopatrznie uszkodzić grafikę. Zaleca się używanie mocowań typu D-ring z metalową pętelką lub też linki, którą można przykręcić do drewna.

Nie zapominajmy także o odpowiednim przygotowaniu ściany. Złym pomysłem jest wbijanie gwoździ lub wkręcanie wkrętów w ścianę. W taki sposób możemy ją uszkodzić. Ponadto jest to trwały element, który po wyjęciu pozostawi dziurę. Obraz będzie więc musiał wisieć w jednym miejscu do kolejnego remontu.

Lekkie płótna można przymocować do ściany, wykorzystując specjalne rzepy, plastry, haczyki czy taśmę montażową. Tego typu rozwiązania doskonale sprawdzają się w przypadku obrazów ważących do kilku kilogramów. W przypadku cięższych dekoracji zalecane jest wykorzystanie gotowego systemu szyn z linkami.

 

Obrazy w aranżacji wnętrz, zwłaszcza te wartościowsze, wymagają odpowiedniego naświetlenia, aby były dobrze wyeksponowane. Zadbajmy więc, aby światło padało na nie przez cały dzień. Jeżeli zdecydujemy się na oświetlenie sztuczne, powinno ono mieć niezbyt duże natężenie i łagodnie padać na grafikę. Warto zdecydować się na zakup tego typu dodatków do swojego mieszkania, tworząc własną mini-galerię sztuki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here