Olej z nasion konopi uznawany jest za najbardziej zbilansowany olej z nasion roślin na świecie. Okazał się on doskonałym lekarstwem na wiele uporczywych chorób skóry, w tym trądzik, egzemę, atopowe zapalenie skóry (AZS) czy też łuszczycę. Mogą go bezpiecznie stosować nawet osoby o wrażliwej skórze – dzieci, dorośli oraz seniorzy. Olej z nasion konopi to unikalne połączenie zdrowych tłuszczy, przeciwutleniaczy oraz właściwości antybakteryjnych. Olej z nasion konopi – dlaczego warto go używać?

Olej z nasion konopi jest tłoczony na zimno z nasion rośliny konopnej. Zazwyczaj w tym celu wykorzystywane są włókniste odmiany rośliny, o śladowej ilości substancji psychoaktywnych (w szczególności THC). Jest on całkowicie legalny, coraz chętniej wykorzystywany jako składnik wielu kosmetyków. Dlaczego nasza skóra uwielbia pielęgnację olejem z nasion konopi? Dlaczego warto go kupić i mieć w swoim domu?

Olej z nasion konopi - produkt dla każdego
fot. pixabay.com

Olej z nasion konopi – dlaczego warto, czyli optymalny stosunek kwasów tłuszczowych

Nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędnym budulcem zdrowych komórek. Badania wykazują, iż optymalny stosunek kwasów tłuszczowych omega-6 (kwas linolowy) do kwasów tłuszczowych omega-3 (kwas alfa-linolowy) powinien wynosić 3:1. Żadne inne roślinne źródło nie spełnia tych wymagań w takim stopniu, jak robi to olej z nasion konopi.

Współcześnie dieta większości osób nie należy do zróżnicowanych. Stosunek kwasów tłuszczowych zazwyczaj jest niekorzystny i wynosi około 10:1. Specjaliści w tak wysokim stosunku omega-6 do omega-3 dopatrują się przyczyn występowania stanów zapalnych skóry, takich jak trądzik, atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczyca i egzema. Badania wykazują, iż spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego oraz zmniejszenia ryzyka występowania różnorodnych chorób skóry, poprzez zapobiegnięcie hiperkeratynizacji mieszków włosowych.

Kompletny profil aminokwasowy

Olej z nasion konopi – dlaczego warto, czyli kolejna zaleta tego cennego produktu. Zawiera on wszystkie 21 znanych aminokwasów. Są one budulcem białka, które odgrywa kluczową rolę w niemalże wszystkich procesach biologicznych. Duża część naszych komórek, mięśni i tkanek składa się właśnie z aminokwasów. Ponadto związki te są niezbędne do prawidłowego gojenia się ran oraz odbudowy tkanek.

Właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne

Olej z nasion konopi zawiera przeciwutleniacze, w tym witaminę E oraz beta-karoten. Składniki te pomagają zachować zdrową skórę. Regularnie stosowany olej z nasion konopi może z powodzeniem zastąpić środki nawilżające, a także preparaty stosowane w stanach zapalnych skóry. Badanie przeprowadzone w Finlandii wykazało, iż pacjenci z atopowym zapaleniem skóry (AZS), którzy stosowali olej z nasion konopi, odczuwali mniejsze swędzenie i suchość skóry.

Drogocenny olej z nasion konopi
fot. pixabay.com

Nie blokuje porów

Olej z nasion konopi (w porównaniu do oleju kokosowego, oleju z nasion lnu, oleju palmowego) nie blokuje porów. Z tego też względu może być bezpiecznie stosowany do każdego rodzaju skóry.

Naturalna ochrona przed promieniowaniem UV

Olej z nasion konopi może być stosowany jako środek ochraniający przed promieniowaniem UV. Jego wartość SPF jest równa 6. Jak wiadomo, rośliny rozwijają własną ochronę przed promieniowaniem UV, dlatego też ich ekstrakty mogą stanowić naturalną ochronę przed słońcem. Olej z nasion konopi nie utrudnia wchłaniania promieni słonecznych, które są odpowiedzialne za produkowanie w skórze człowieka witaminy D. Należy jednak pamiętać, iż sam olej pomimo ochrony przed promieniowaniem UV, nie jest wystarczający do wyeliminowania uszkodzeń skóry spowodowanych działaniem słońca.

 

Olej z nasion konopi – dlaczego warto go używać? Teraz już znasz odpowiedź na to pytanie. Wiele osób coraz częściej skłania się ku naturalnym rozwiązaniom. Rosnącą popularnością cieszą się wszelkiego typu kosmetyki konopne, w tym m.in.: szampony konopne, mydła konopne, odżywki i maski do włosów, balsamy, kremy, żele pod prysznic, płyny do kąpieli czy też nawilżające pomadki do ust. Produkty konopne odgrywają również istotną rolę w przypadku osób aktywnych fizycznie. Coraz częściej można je również znaleźć na półkach sklepowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here