W Polsce tapety przez wiele lat kojarzone były z zamierzchłymi czasami. Niegdyś były trudno dostępne, co czyniło posiadanie ich na ścianach powodem do dumy. Później na wiele lat odeszły w zapomnienie. Współcześnie wracają w bardziej nowoczesnych odsłonach. Kuszą kolorami, wzorami, fakturami 3D oraz ciekawymi motywami. W sposób niebanalny uzupełniają i wzbogacają wiele aranżacji. Dzisiaj odpowiadamy na pytanie: tapeta – czy warto się nią interesować?

Zaletą tapet jest możliwość szybkiego przearanżowania wnętrza. Materiał łatwo przykleić do ściany bez pomocy fachowców. Co więcej, po ich zdjęciu nie pozostają żadne trwałe ślady. Za pomocą tapet można w łatwy sposób wprowadzić zmiany w wystroju wnętrza. Jest to rozwiązanie zdecydowanie prostsze i mniej czasochłonne do przeprowadzenia aniżeli malowania ścian farbą.

Tapeta – czy warto na wszystkich ścianach, czy tylko na jednej?

Najbardziej tradycyjnym sposobem nakładania tapety jest klejenie jej na całej powierzchni ścian. Należy jednak liczyć się z tym, iż pomieszczenie nabiera wówczas określonego charakteru i stylu. Dlatego też, jeżeli zdecydujemy się na wyłożenie tapetą całego wnętrza, rozważnie dobierzmy jej wzór. Proponowanymi w takich przypadkach motywami są stonowane grafiki, które nie dają efektu przytłoczenia. Tapeta z powodzeniem może być wykorzystana do zamaskowania wszelkich nierówności oraz niedoskonałości ścian. Materiał, który je pokrywa sprawia, że uszczerbki stają się niewidoczne. Tapeta ma także właściwości wyciszające, dzięki czemu w pomieszczeniu może zrobić się ciszej. Kolejne argumenty za tym: tapeta – czy warto.

Tapeta na jednej ścianie - czy warto?
fot. pixabay.com

Tapeta klejona tylko na jednej ścianie to hit ostatnich sezonów. W tego typu aranżacjach najlepiej sprawdzają się grafiki o wyrazistym wzorze, które stają się akcentem dominującym w danym pomieszczeniu. W salonie można posłużyć się tym zabiegiem, tworząc tło dla telewizora czy też kominka. W sypialni za zagłówkiem łóżka, co stworzy niepowtarzalny klimat. Niektóre wzory (np. imitujące naturalne materiały) wyglądają niczym fototapeta. Dzięki nim można optycznie powiększyć pomieszczenie.

Łączenie kilku różnych tapet czy dzielenie pomieszczeń za pomocą tapety?

Osoby, które nie lubią monotonii, również mogą wykorzystać tapetę jako motyw przewodni w pomieszczeniu. Wystarczy, iż połączą dwa wzory lub kolory grafik ze sobą. Ciekawym pomysłem jest ułożenie tapety do połowy ściany i przedzielenie jej dekoracyjną ramką. W ten sposób pomieszczenie nabierze elegancji i stylu. Tego typu aranżacje cenione są przez najlepszych projektantów na całym świecie. Ich zaletą jest łatwość demontażu, dzięki czemu możemy pozwolić sobie na częste odświeżanie aranżacji wnętrza.

Tapeta może także posłużyć jako dzielenie pomieszczenia na różne strefy. Takie rozwiązanie może być szczególnie przydatne w przypadku połączonych: kuchni, salonu i jadalni lub innych pomieszczeń. W każdym z tych wnętrz można zdecydować się na inny motyw tapety. W ten sposób w łatwy sposób uporządkujemy przestrzeń i uczynimy ją przejrzystszą.

Ponadczasowa tapeta w sypialni
fot. pixabay.com

Tapeta – czy warto do wyłożenia wnętrza mebli?

Pomysł ten z pozoru może wydać się nieco nietypowy. W praktyce wnętrza mebli wyłożone tapetą mogą prezentować się naprawdę ciekawie. Idea ta zrodziła się podczas poszukiwania zastosowania dla pozostałych z remontu skrawków materiału. Zauważono, iż w łatwy sposób można odświeżyć wnętrze mebla i zatuszować jego niedoskonałości. W ten sposób można wykleić na przykład wnętrze szafy czy też wyłożyć spód szuflady. Tapeta chroni mebel przed zabrudzeniami. Wystarczy wymienić wkład na nowy, aby cieszyć się odświeżonymi wewnątrz meblami.

Oryginalne desenie oraz ornamenty na tapetach sprawiają, że skrawki po tapetowaniu mogą posłużyć jako tło dla obrazu. Wystarczy oprawić duży skrawek tapety w ozdobne ramy, aby uzyskać malowidło niczym z galerii sztuki. W ten prosty sposób można ożywić przestrzeń pomieszczenia i nadać mu klimatu. Tego typu obrazy ciekawie wyglądają powieszone zarówno na ścianie pomalowanej farbą, jak i wyklejonej tapetą.

 

Możliwości wykorzystania tapet jest tak naprawdę wiele. Używanie ich w tradycyjny sposób to tylko jedna z nielicznych metod na ich zastosowanie. Tapeta – czy warto? Dzięki łatwości w nakładaniu oraz demontażu są prostym rozwiązaniem na częste zmiany wystroju poszczególnych pomieszczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here