Zabiegi kosmetyczne na twarz i ciało często opierają się na zastosowaniu kwasów. Warto jednak wiedzieć, że kwasy charakteryzują się nieco innymi właściwościami i nie każdy przeznaczony jest do wszystkich rodzajów cery. Kwasy w kosmetykach – które z nich sprawdzą się w leczeniu trądziku oraz przebarwień?

Historia kwasów i ich właściwości pielęgnacyjnych

Kwasy nieświadomie wykorzystywane były już w starożytności. W Egipcie kobiety przemywały twarze sokiem z cytryny i kąpały się w mleku oślic. W Grecji chętnie wykonywano maseczki z chleba nasączonego w mleku. W Rzymie natomiast mieli zwyczaj kąpania się w mleku.

Pielęgnująca moc kwasów w kosmetykach
fot. pixabay.com

Kwasami oraz ich właściwościami pielęgnacyjnymi zainteresowano się na poważnie na początku XX wieku. W kosmetyce znalazły swe oficjalne zastosowanie dopiero w połowie lat 90. XX wieku – i towarzyszą nam do tej pory. W gabinetach wykorzystuje się je samodzielnie, jako składnik preparatów lub nośnik cennych substancji odżywczych. Kwasy w kosmetykach to sposób na zażegnanie wielu problemów skórnych.

Głównym zadaniem kwasów jest złuszczanie warstwy naskórka. Dodatkowo w zależności od wybranego preparatu można liczyć na zminimalizowanie niedoskonałości cery, rozjaśnienie kolorytu, nawilżenie skóry, poprawę jej elastyczności i jędrności oraz wiele innych. W jaki sposób dobrać odpowiedni kwas do problemów skórnych i rodzaju cery?

Kwasy w kosmetykach: kwas salicylowy do leczenia trądziku

Kwas salicylowy zaliczany jest do kwasów BHA (beta-hydroksykwasów). Pozyskiwany jest między innymi z kory wierzby. Kwas ten znany jest ze swych właściwości przeciwgrzybicznych, przeciwzapalnych oraz antyseptycznych. W bardzo niewielkim stężeniu (1 – 2%) można go spotkać w kosmetykach do cery trądzikowej. W nieco większym stężeniu (10 – 20%) preparaty z tym kwasem rozpuszczają zrogowaciałą warstwę naskórka.

Dzięki swym właściwościom regenerującym doskonale sprawdza się w minimalizowaniu widoczności blizn oraz oczyszczaniu i zwężaniu porów. Kwas salicylowy wykorzystywany jest w leczeniu trądziku występującego pod różną postacią. Znany jest on także z innych właściwości m.in. rozjaśniania przebarwień oraz zwalczania objawów fotostarzenia się skóry.

Z reguły kwas salicylowy występuje w peelingach. Koszt takiego zabiegu w salonach kosmetycznych to ok. 150 – 200 złotych. Przed zabiegiem w gabinecie zazwyczaj wymagane jest odpowiednie przygotowanie skóry. Zaleca się m.in. aplikowanie przez kilka tygodni kremu z kwasem salicylowym w niewielkim stężeniu w celu obniżenia pH skóry i tym samym podniesienia efektywności zabiegu. Ponadto konieczne jest unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce przez 2 tygodnie przed zabiegiem.

Pielęgnujące kosmetyki z kwasami
fot. pixabay.com

Bezpośrednio przed zabiegiem skóra zostaje dokładnie oczyszczona. Następnie zostaje na nią nałożony kwas. Po kilku minutach preparat jest zmywany ciepłą wodą. Skóra po zabiegu złuszcza się – mogą również pojawić się niewielkie strupki. Aby zaobserwować znaczące efekty, zaleca się co najmniej sześciokrotne powtórzenie zabiegu.

W walce z przebarwieniami kwas glikolowy

Kwas glikolowy występuje w trzcinie cukrowej. Znany jest z właściwości rozjaśniających i rozświetlających cerę. Ponadto nawilża skórę, wygładza ją oraz spłyca zmarszczki. Cząsteczki kwasu przenikając przez skórę, pobudzają komórki do produkcji elastyny i kolagenu. Kwasy w kosmetykach to świetne rozwiązanie dla skóry młodej, a także starzejącej się.

Kwas glikolowy w niskim stężeniu (do 15%) jest stosowany w celu nawilżenia skóry, delikatnego złuszczenia naskórka i regeneracji skóry właściwej. W przypadku stężenia nieco wyższego (20 – 35%) również działa złuszczająco. Wysokie stężenie kwasu glikolowego (50 – 70%) ma właściwości silnie złuszczające naskórek, a także pobudzające skórę właściwą do regeneracji.

Zabieg z peelingiem kwasem glikolowym zazwyczaj wykonywany jest w celu redukcji przebarwień, spłycenia zmarszczek i blizn oraz nawilżenia skóry. Również wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzy tygodnie przed nim nie należy się opalać, tydzień przed – stosować preparatów z retinoidami, depilować skóry, wykonywać zabiegów dermabrazji oraz elektrolizy. Po peelingu z kwasem glikolowym należy unikać ekspozycji na słońce oraz stosować kremy z wysokimi filtrami.

Przeciwwskazania: opryszczka, alergie skórne, podrażnienia, skłonność do powstawania bliznowców, uszkodzenia skóry, stosowanie terapii pochodnymi witaminy A.

 

Kwasy w kosmetykach to sposób na zażegnanie wielu problemów skórnych. Decydując się na ich zakup, warto zapoznać się m.in. z zaleceniami producenta. Niektórych produktów nie zaleca się używać wiosną oraz latem z uwagi na zwiększone promieniowanie słoneczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here