Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że niemowlęta przesypiają większość swojego życia. Dopiero z czasem stają się bardziej aktywne, skore do zabawy i poznawania otaczającego ich świata. Dlatego w pierwszych miesiącach życia tak ważne jest zapewnienie im zdrowego, spokojnego i bezpiecznego snu. To nie tylko wygodny materac do łóżeczka, ale również właściwie wybrana kołderka, poduszka i pościel. Dzisiaj podpowiadamy, jaką pościel dla niemowląt kupić. Na co zwrócić uwagę? Czym kierować się podczas wyboru?

Pościel dla niemowląt – na co zwrócić uwagę?

Podczas zakupu pościeli dla najmłodszych konieczne jest uwzględnienie kilku czynników. Wbrew pozorom nawet taki drobny zakup jest istotny. Właściwie dobrany komplet pościeli zapewni zdrowy i bezpieczny sen niemowlaka, a także starszego dziecka. Sprawdź koniecznie, jakie elementy są najważniejsze.

Stylowa pościel dla niemowląt
fot. pixabay.com

Podstawowym czynnikiem, który należy uwzględnić, jest skład materiałowy oraz sama jakość materiału. Tylko najwyższej jakości skład zapewni właściwe bezpieczeństwo delikatnej skórze malucha. Producenci w przypadku pościeli dla najmłodszych oferują wysokogatunkową bawełnę 100%. Jest to materiał, który odznacza się miękkością, pozwala skórze oddychać, a także nie traci swoich właściwości podczas prania. Jeżeli wystąpi taka potrzeba, można go uprać nawet w wyższych temperaturach.

Pościel dla niemowląt powinna mieć wypełnienie antyalergiczne i antybakteryjne. Niewskazane jest decydowanie się na pościel z wypełnieniem naturalnym pierzem. Dla dzieci najlepiej sprawdzi się lekka, przewiewna kołderka, która utrzyma odpowiednią temperaturę – tak by maluch nie marzł, a jednocześnie czuł się komfortowo, będąc przykryty kołderką.

Istotnym elementem jest także rozmiar pościeli. W tym przypadku zaleca się kierowanie wiekiem dziecka oraz jego wysokością. Dla najmłodszych niemowląt doskonale sprawdzi się pościel w rozmiarze 70 x 100 cm. Dziecko ok. 1,5 roku powinno mieć już większy model. Zazwyczaj wtedy rodzice decydują się na wymianę kołderki na taką o wymiarze 90 x 120 cm lub 100 x 135 cm.

Pościel, również ta dla niemowląt, może mieć różną ilość elementów. W pierwszych miesiącach życia niemowlaki nie potrzebują poduszek. Nawet lekarze pediatrzy nie polecają ich używania. Maluch powinien leżeć na prześcieradle lub rozłożonej pieluszce (będzie to rozwiązanie łatwiejsze w utrzymaniu czystości). Właściwa pozycja małego ciała wspomaga oddychanie dziecka oraz sprzyja właściwemu rozwojowi jego mięśni. Najczęściej pościel dla niemowląt dostępna jest w komplecie – wraz z poszewką na kołdrę oraz poduszkę. Poszczególne elementy mogą przydać się w późniejszych momentach życia dziecka, dlatego też warto wyposażyć się od razu w cały zestaw. Dzięki temu za kilka miesięcy nie będziemy martwili się o znalezienie pasującej do kompletu poszewki.

Komplet pościeli dla niemowląt
fot. pixabay.com

Nie zapominajmy także o rodzaju użytego zapięcia. Równie istotny jest sam sposób wykończenia pościeli. Powinna być ona pozbawiona wszelkich ostrych krawędzi oraz szwów. Zaleca się również unikanie modeli zapinanych na guziki, ponieważ dziecko może oderwać niewielki element, połknąć i zakrztusić się. Natomiast suwaki mogą podrażnić delikatną skórę dziecka. W przypadku najmłodszych polecane jest zamknięcie na tzw. zakładki. To najbezpieczniejszy sposób dla niemowląt. Alternatywnym rozwiązaniem jest pościel wyposażona w kryte zamki.

Na sam koniec zostawiliśmy wzornictwo, które również jest istotne z punktu widzenia wielu rodziców. Każdy chce, aby pokój dziecięcy był urządzony w jednym stylu. Producenci oferują różnorodne modele, dlatego też z pewnością każdy rodzic znajdzie motyw odpowiedni dla siebie i swojej pociechy. Wówczas dziecięcy pokój będzie idealnym królestwem malucha.

 

Teraz już wiesz, czym się kierować kupując pościel dla niemowląt. Najważniejsze jest to, aby była ona w pełni bezpieczna dla malucha oraz jego delikatnej skóry. Powyższa lista najważniejszych elementów jest świetnym poradnikiem dla rodziców poszukujących odpowiedniej wyprawki dla swojego dziecka. Z czasem przyjdzie również czas na zakup innych elementów – pierwszej przyczepki rowerowej czy samodzielnego rowerka. Najważniejsza jest troska o właściwy rozwój naszej pociechy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here