Dzięki wyciskarce do soków możliwe jest wprowadzenie zdrowych nawyków do codziennego życia. Pyszne soki ze świeżych owoców i warzyw to bogate źródło ważnych witamin i minerałów. Wyciskarka do soków – to obok m.in. ekspresu do kawy, czajnika, pralki, mikrofalówki – podstawowy element wyposażenia mieszkania. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu. Który model będzie najlepszy?

Wyciskarka do soków – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wiele osób zastanawia się, która z wyciskarek do soków będzie najlepsza. Najpopularniejsze modele to te wolnoobrotowe. Warto także wybrać takie urządzenie, które będzie nie tylko łatwe w obsłudze, ale także w czyszczeniu. Samo rozkładanie i składanie również nie powinno generować problemów. Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając wyciskarkę do soków?

Wyciskarka do soków - na co zwrócić uwagę?
fot. pixabay.com

Podstawowym czynnikiem jest jakość wykonania oraz użytych materiałów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wyciskarka do soków posłuży nam przez długi czas. Elementy mające bezpośredni kontakt z żywnością z reguły wykonane są z tworzywa sztucznego lub stali. W przypadku tworzywa sztucznego konieczne jest to, aby materiał był wolny od PBA. Coraz popularniej stosowany jest ULTEM, a także tytan.

Warto także zwrócić uwagę na wał ślimakowy. Jeżeli będzie ciężki, z pewnością odpowiednio spełni swoją funkcję. Ponadto ważnym elementem jest obudowa. Metalowa konstrukcja jest nie tylko wytrzymalsza, ale i estetyczniej się prezentuje. Z pewnością jednak takie urządzenie będzie nieco cięższe.

Kolejnym czynnikiem jest moc wyciskarki do soków. Aspekt ten wpływa na to, czy urządzenie umożliwia wyciśnięcie soku z twardych owoców, czy warzyw. Wyższa moc sprzętu to także gwarancja tego, że będzie on mógł pracować długo bez przegrzewania się. Minimalna wartość to 150 W. Optymalna jednak będzie 200 W.

Kolejnym czynnikiem jest ilość obrotów na minutę. Parametr ten w przypadku modeli wolnoobrotowych powinien być jak najniższy. Dostępne na rynku modele oferują 16-200 obrotów na minutę. Najpopularniejsze modele utrzymują ten parametr na poziomie 40-50 obrotów na minutę.

Warto również zwrócić uwagę na głośność urządzenia. Wyciskarka nie powinna generować hałasu większego niż 60 dB. Popularniejsze stają się modele, których głośność nie przekracza 40 dB. Pozwala to na swobodne rozmawianie podczas pracy sprzętu.

Równie istotnym elementem jest sama wielkość otworu wejściowego. Zaleca się, aby wsad miał średnicę (szerokość) ok. 4-8 cm. Dzięki temu łatwo będzie można włożyć do środka większe części owoców czy warzyw i przyspieszyć cały proces pozyskiwania soku. Modele o większym otworze wejściowym doskonale sprawdzą się w przypadku, gdy często wyciskamy dużą ilość soku.

Wyciskarka do soku powinna mieć również pojemne naczynie na sok. Zazwyczaj ma ono objętość 0,5-2 litrów. Im więcej osób korzysta na raz z urządzenia, tym i naczynie powinno być większe.

Domowe soki z wyciskarką
fot. pixabay.com

Ponadto niektóre modele mogą oferować dodatkowe funkcje, które zwiększą komfort korzystania z urządzenia. Jedną z nich jest bieg wsteczny. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się, gdy wewnątrz urządzenia zakleszczy się kawałek owocu lub warzywa. Wówczas nie trzeba będzie ręcznie rozbierać wyciskarki.

Na uwagę zasługuje także blokada kapania. Pomoże ona w zachowaniu porządku i wyeliminuje powstawanie nieprzyjemnych zacieków i zachlapań wokół sprzętu. Bardziej zaawansowane modele oferują również funkcję mycia wstępnego. Urządzenie będzie łatwiej utrzymać w czystości.

Niektóre wyciskarki do soków wyposażone są w dodatkowe sita, końcówki czy wały. Są one przeznaczone do wyciskania soków z konkretnych rodzajów owoców oraz warzyw.

Istotnym aspektem, o którym nie należy zapominać, jest cena sprzętu. Ta jest bardzo zróżnicowana i zależy od zaawansowania modelu. Z pewnością jednak na ten cel należy przeznaczyć co najmniej kilkaset złotych. Oczywiście polecamy zakup nowego sprzętu z gwarancją producenta lub sprzedawcy.

 

Wyciskarka do soków to urządzenie, które może uczynić przyjemniejszym pozyskiwanie zdrowych i pożywnych soków z owoców oraz warzyw. Dzięki dużej różnorodności modeli dostępnych na rynku z pewnością każdy użytkownik znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże dokonać Ci właściwego wyboru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here