Mezoterapia mikroigłowa to zabieg, który staje się coraz popularniejszy. Jak się okazuje, można go wykonać nie tylko w gabinecie medycyny estetycznej, ale także w zaciszu własnego mieszkania. Na rynku pojawił się bowiem przyrząd o nazwie derma roller, który z powodzeniem można wykorzystać do zastosowania domowego. Jak działa roller? O czym należy pamiętać, decydując się na samodzielne wykonanie zabiegu z jego udziałem?
Derma roller – co to takiego?
Roller to urządzenie znane także pod inną nazwą – derma roller. Jest to sprzęt wyposażony w rączkę oraz wałek, na którym znajdują się mikroigiełki. Z reguły są one wykonane ze stali tytanowej, która może zostać bezpiecznie wykorzystana do nakłuwania skóry twarzy oraz ciała. W zależności od zastosowania oraz partii ciała wybiera się urządzenia o długości igieł od 0,2 mm do 3 mm. W przypadku użytku domowego igły nie powinny przekraczać 0,5 mm do zabiegu na twarz oraz 1 mm co zabiegu na ciało.
Roller – do czego?
Derma rollery wykorzystywane są w walce z różnymi problemami i niedoskonałościami skóry. Ich zalety docenia coraz więcej osób. Chętnie stosowane są jako uzupełnienie pielęgnacji m.in. kwasami czy kosmetykami konopnymi. To sposób na kompleksowe zatroszczenie się o skórę twarzy i ciała.
Są skuteczne m.in. w leczeniu:
- cery trądzikowej – zmniejszają rozszerzone pory, ułatwiają wchłanianie substancji aktywnych, mogą rozjaśniać przebarwienia powstałe na skutek stanów zapalnych, zmniejszają widoczność zaskórników,
- blizn – blizny ulegają spłyceniu i ujednoliceniu, są wyraźnie mniej widoczne,
- przebarwień – zarówno posłonecznych, jak i potrądzikowych,
- rozstępów – następuje wyrównanie kolorytu oraz wyraźne zmniejszenie zmian (najlepsze efekty widoczne są na różowych rozstępach, które powstały najpóźniej 6 miesięcy przed zabiegiem),
- cellulitu – skóra zostaje ujędrniona oraz wygładzona, a zgrubienia podskórne widocznie zmniejszone,
- do skóry dojrzałej – roller wykazuje także działanie przeciwdziałające starzeniu się skóry, wygładza płytkie zmarszczki oraz widocznie ujędrnia skórę.
Jakie preparaty z substancjami aktywnymi można aplikować na skórę podczas zabiegu rollerem?
Preparaty z substancjami aktywnymi powinny być dobrane z uwzględnieniem potrzeb skóry. Przed rozpoczęciem zabiegu zaleca się stosowanie środków w formie płynnej (np. kwas hialuronowy, kompleksy liposomowe, peptydy, elastyna, niacynamid, witamina C). Po wykonaniu zabiegu można natomiast użyć preparatów w formie olejowej (np. witamina C, oleje, skwalan, kwas liponowy, witamina A) lub kosmetyków łagodzących (np. z argininą, betainą, panthenolem, alantoiną).
Wśród popularnie wykorzystywanych preparatów wymienić można m.in.:
- nawilżenie i wygładzenie skóry – kwas hialuronowy, kolagen,
- rozjaśnienie przebarwień, stymulowanie produkcji kolagenu – witamina C,
- do zabiegów na ciało – elastyna, kolagen, kofeina, L-karnityna,
- ponadto stosuje się m.in.: koktajle z algami, alantoiną, panthenolem, witaminą E, proteinami pszenicznymi, koenzymem Q10.
Derma roller – najczęściej popełniane błędy
Samodzielne wykonywanie zabiegu derma rollerem może nieść za sobą ryzyko popełnienia pewnych błędów. To natomiast może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Najczęściej popełniane błędy podczas wykonywania zabiegów w domu to:
- zła długość igieł – zbyt długie igły mogą prowadzić nawet do uszkodzenia nerwów,
- stosowanie kosmetyków, które nie są przeznaczone do terapii mikroigłowej,
- wykonanie zabiegu pomimo widocznych przeciwwskazań,
- niewłaściwa dezynfekcja urządzenia – może to doprowadzić do pojawienia się problemów skórnych (np. łojotokowego zapalenia skóry, poszerzenia naczynek krwionośnych, trądziku, stanów zapalnych, zakażeń).
Derma roller to niepozorne urządzenie, które pozwala na wykonanie zaawansowanych zabiegów w domu. Świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie pielęgnacji za pomocą kosmetyków z kwasami lub też kosmetyków konopnych. To uniwersalne urządzenie doceniają zarówno osoby młodsze, jak i starsze. To już pora, aby poznać zalety jego stosowania na własnej skórze.