Rysowanie to pasja, do której trzeba mieć nieco talentu i predyspozycji, jednak sporo jest też umiejętności nabywanych w trakcie praktykowania tego hobby czy sposobu na życie. Wśród różnych obiektów, jakie znajdują się na naszych rysunkach, niektóre są dosyć proste do odwzorowania, inne natomiast sprawiają sporo problemów nie tyko początkującym adeptom sztuki rysunku. Jednym z nich jest nos człowieka, który trudno narysować, a od którego zależy efekt końcowy każdego obrazu.
Jak narysować nos?
Narysowanie nosa nie należy do prostych kwestii, szczególnie gdy rysujemy twarz z przodu. Trudno jest bowiem stworzyć na rysunku coś, co jest trójwymiarowe i wystaje z twarzy. Pod tym względem zdecydowanie łatwiej jest narysować oczy czy usta i właśnie od tego zaczyna się nauka rysowania dla początkujących. Jeśli chcesz wiedzieć, jak narysować nos, możesz po prostu próbować na własną rękę do momentu, aż zacznie to wychodzić tak, jak trzeba.
Można jednak także skorzystać z różnych poradników internetowych, zarówno w formie artykułów, jak i filmików. Nawet, jeśli do tej pory rysowanie nosa było abstrakcją, już po kilku filmikach czy artykułach krok po kroku można nabyć tę umiejętność w stopniu dostatecznym lub wyższym. Z rysowaniem nosa, podobnie jak z rysowaniem wielu innych elementów, może być tak, że pierwsza czy druga próba nie wyjdzie. Nie poddawajmy się jednak wtedy, tylko próbujmy do skutku. Któryś z kolei nos z pewnością będzie taki, jaki być powinien.
Na czym się wzorować?
Zanim narysujemy nos, dobrze jest pod tym kątem przejrzeć nieco fotografii i obrazów innego autorstwa. Inspirowanie się techniką innych, lepszych twórców, to najlepsze rozwiązane dla osób początkujących, które nie wiedzą, jak zacząć. Później zdecydowanie łatwiej będzie rysować własne nosy, gdy te już nam się opatrzą.
Aby narysować nos, na początku trzeba mieć ołówek o odpowiedniej grubości, a najlepiej cały zestaw ołówków, które będą nam służyły do szkicowania, tworzenia konturów, a następnie ich wypełniania. Pierwszym krokiem do narysowania nosa jest naszkicowanie sobie kółeczka, w którym zaznaczmy mniej więcej, gdzie znajdował się będzie czubek nosa.
Jak stosować cieniowanie?
Kolejnym krokiem jest pogrubienie dziurek, boków, a także dolnych konturów nosa. W rysowaniu nosa bardzo ważne jest też cieniowanie. Warto więc zadbać o to, by wykonać je zgodnie ze sztuką.
Najciemniejsze miejsca na naszym rysunku, czyli dziurki w nosie, trzeba wypełnić ołówkiem 8B, natomiast pozostałe, mniej ciemne wypełniamy ołówkiem 5 lub 6B. Trzeba też pamiętać przy cieniowaniu, że nie wypełniamy jedynie samych dziurek, ale również boki nosa koło dziurek.
Gdy już dolna część nosa jest gotowa, zaczynamy rysować jego górną część. Samo narysowanie jest proste, o wiele więcej kłopotu może być z cieniowaniem. Dlatego też warto kształtować technikę rysowania brył i przedmiotów w trójwymiarze, co sprawi, że cieniowanie nie będzie sprawiało nam żadnych problemów ani w przypadku nosa, ani czegokolwiek innego do narysowania.