Przerejestrowanie samochodu jest procedurą dosyć podobną do rejestracji pojazdu. Jeśli nabędziemy nowe auto, musimy je zarejestrować w urzędzie. Na wypełnienie wszystkich formalności mamy 30 dni. Lepiej takich kwestii jednak nie zostawiać na ostatnią chwilę i zabrać się za przerejestrowanie pojazdu, gdy trafi w nasze ręce.

Kiedy trzeba przerejestrować samochód?

Przerejestrowanie pojazdu jest niezbędne za każdym razem, gdy samochód zmienia właściciela. Jeśli więc kupujemy od kogoś samochód, musimy zająć się tym, by wszystkie formalności i cała jego dokumentacja były w jak najlepszym porządku. Obowiązkowe jest przerejestrowanie auta w ciągu 30 dni – nie ma od tego żadnych odstępstw. Jeśli nowy właściciel auta nie przerejestruje i nie powiadomi organu rejestrującego o kupnie samochodu, musi liczyć się z tym, że będzie to klasyfikowane jako wykroczenie.

Jak przerejestrować samochód?

Aby przerejestrować samochód, trzeba wybrać się do wydziału komunikacji właściwego dla naszego miejsca zamieszkania – może to być urząd miasta, urząd starostwa powiatowego, a także urząd dzielnicy, jeśli mieszkalny w dużym mieście, jak chociażby Warszawa. Z wydziałami komunikacji jest ten problem, że są one zwykle bardzo oblegane i trudno jest dostać się tam praktycznie bez kolejki.

W niektórych wydziałach komunikacji istnieją również zapisy na kolejki lub konieczność pobrania wcześniej numerka na stronie w sieci. Zanim więc w ogóle wybierzemy się do wydziału komunikacji, dobrze jest najpierw sprawdzić, jak wygląda kwestia obsługi interesantów w naszym mieście.

Może się bowiem okazać, że nie zostaniemy przyjęci z marszu. Pamiętajmy również, że do wydziału komunikacji w celu przerejestrowania samochodu idziemy już z całą potrzebną dokumentacją. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie czasu i nie będziemy musieli donosić żadnych dokumentów.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Do przerejestrowania samochodu w urzędzie komunikacji będzie potrzebny przede wszystkim wniosek o przerejestrowanie pojazdu, a także dowód potwierdzający własność. W tej kwestii dokumenty mogą być różne – umowa kupna sprzedaży samochodu, faktura VAT, a także umowa darowizny, jeśli samochód otrzymaliśmy w darowiźnie. Kolejnym ważnym dokumentem jest potwierdzenie, że uiściliśmy opłatę ewidencyjną i komunikacyjną.

Tego urząd nam nie zabierze – trzeba jedynie przedstawić do wglądu. Trzeba również zabrać ze sobą dotychczasowe tablice rejestracyjne, które nie będą nam już potrzebne, a także dokument o wykupieniu ubezpieczenia OC, które jest obowiązkowe. Jeśli jesteśmy jedynymi właścicielami pojazdu, nie ma większego problemu. Jeśli natomiast pojazd będzie miał więcej niż jednego właściciela, do przerejestrowania powinny stawić się wszystkie osoby, których dotyczy współwłasność.

Gdy złożymy wniosek w wydziale komunikacji, dostaniemy pozwolenie czasowe do poruszania się pojazdem, czyli tymczasowy dowód rejestracyjny. Będzie on ważny przez 30 dni – w tym czasie urząd zdąży przygotować nowy dowód rejestracyjny. Zwykle wydanie nowego dowodu nie trwa bowiem miesiąca, większość wydziałów komunikacji zamyka się w 7-10 dniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here