Gdy przechodzimy na emeryturę, cieszymy się, że wreszcie będziemy mogli odpocząć, a jednocześnie otrzymywać z ZUS-u pieniądze, które nam się po prostu należą, bo wypracowaliśmy je przez lata aktywności zawodowej. Wydawałoby się, że wyliczona nam emerytura jest już kwotą, jaką otrzymamy na rękę. Niestety, w rzeczywistości tak nie jest – od każdej, comiesięcznej emerytury i tak trzeba płacić ubezpieczenie zdrowotne, a także zaliczki na podatek dochodowy.

Emerytura brutto

Emerytura, jaką ZUS nam wylicza po osiągnięciu wieku emerytalnego i rezygnacji z pracy jest kwotą brutto. Nie można więc przedwcześnie się cieszyć, jeśli zobaczymy na papierze całkiem ładną sumkę. Niestety, nie będzie ona trafiała co miesiąc na nasze konto. Jest to kwota brutto, która będzie pomniejszona o kilka różnych kwestii.

Jak obliczyć emeryturę netto?

Jak wyliczyć emeryturę netto z kwoty brutto, jaką mamy podaną? W praktyce wcale nie musimy tego robić, gdyż ZUS robi to za nas. Jeśli jednak ktoś chce policzyć, ile będzie otrzymywał emerytury na czysto, może spędzić nieco czasu na zrozumieniu tych zawiłości. Bez względu na to, jaka jest kwota brutto, liczenie emerytury netto wygląda zawsze tak samo.

Na początku musimy przyjąć stawkę podatkową 18 procent oraz wskaźnik wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, który wynosi 9 procent podstawy wymiaru składki. Musimy również uwzględnić stałą kwotę roczną zmniejszającą podatek, czyli 556,02 zł. Na początku wyliczamy zaliczkę na podatek dochodowy, czyli mnożymy naszą emeryturę brutto razy 0,18. Później liczymy wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne, czyli znowu mnożymy wysokość brutto emerytury, ale przez 0,09. Potem zaliczkę na podatek dochodowy mnożymy przez 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.

Gdy wyjdą już nam kwoty zaliczki na podatek oraz składka zdrowotna, wystarczy je dodać, a uzyskaną sumę odjąć od emerytury brutto. W ten sposób uzyskamy realną sumę, jaka będzie co miesiąc trafiała na nasze konto. Emerytura netto to mniej więcej 82 procent z emerytury brutto – jeśli nie chcemy liczyć co do grosza, wystarczy kwotę emerytury brutto pomnożyć przez 0,82 i wyjdzie nam w dużym przybliżeniu, ile otrzymamy emerytury netto.

Kalkulator emerytury

Wyliczanie emerytury netto bywa męczące, szczególnie dla osób, które nie przepadają za tego rodzaju działaniami. Jeśli nie chcesz liczyć samodzielnie, nie musisz – w internecie można znaleźć całe mnóstwo kalkulatorów emerytur, z których korzystanie jest niemal dziecinnie proste. Wystarczy podać kwotę emerytury brutto, a w ciągu kilku chwil dostaniemy wynik.

To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz w krótkim czasie poznać wysokość swojej emerytury. Warto też mieć świadomość, że wyliczenia emerytalne mogą się zmieniać w zależności od kilku czynników, między innymi od tego, czy osoba przebywająca na emeryturze nadal pracuje lub w jakiś sposób sobie dorabia. Wtedy co roku wartość emerytury brutto jest przeliczana o dodatkowe składki, jakie zostały odprowadzone.

A co za tym idzie – rośnie także emerytura netto. Wielu emerytów decyduje się na pozostanie w zatrudnieniu lub różne formy dorabiania, gdyż wysokość świadczeń bywa czasem na tyle niska, że trudno jest o przeżycie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here