Powiedzenie, że jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz, jest o wiele bardziej aktualne niż nam się wydaje. Od jakości naszego łóżka, materaca oraz pościeli w dużym stopniu zależy jakość naszego snu. Jeśli śpimy na kanapach czy wersalkach, a także mamy źle dobrany materac, może się okazać, że nawet po przespanej kilka godzin nocy będziemy zmęczeni i kiepsko przygotowani do rozpoczęcia kolejnego dnia.

Jak urządzić sypialnię?

Wygodne łóżko to podstawa nocnego wypoczynku. Niestety, w wielu domach śpi się na meblach, które nie są przeznaczone do nocnego wypoczynku – sofach, kanapach, zestawach wypoczynkowych, które są zbyt twarde lub kiepsko wyprofilowane. Po nocy spędzonej na takim wątpliwej jakości łóżku najczęściej boli nas kręgosłup i czujemy się ogólnie rozbici.

Dlatego też o wiele lepszym rozwiązaniem jest wyposażenie sypialni w wygodne łóżko z odpowiednio dobranym materacem. Powinien on być dopasowany do indywidualnych potrzeb każdego przyszłego użytkownika. Nie ma więc jednego, dobrego materaca, który sprawdzałby się w każdym przypadku – zawsze trzeba dobierać go indywidualnie. W miarę możliwości, najlepiej jest kupować materac osobiście, dzięki czemu można sprawdzić jego poziom twardości, wygodę i odporność na odkształcenia.

Jak wybrać materac?

Wybór materaca do spania tylko z pozoru może wydawać się łatwy, w rzeczywistości w sklepach z tego rodzaju produktami wybór jest tak duży, że można mieć problem ze znalezieniem czegoś dla siebie. Przede wszystkim, powinniśmy zwracać uwagę na twardość materaca – zarówno za twardy, jak i zbyt miękki materac nie jest dobrym rozwiązaniem dla naszego kręgosłupa.

Materac powinien dopasowywać się do kształtu naszego ciała, zapewniając prawidłowe podparcie dla wszystkich fragmentów kręgosłupa. Bardzo ważne jest również to, z czego materac jest wykonany. W dzisiejszych czasach pod tym względem wybór mamy naprawdę spory – mamy materace piankowe, sprężynowe, lateksowe, a także wypełnione różnego rodzaju nowoczesnymi tworzywami.

Dobrze jest zwracać uwagę na antyalergiczność produktu, a także na pokrowiec. Najlepszy będzie taki, który można bezproblemowo zdjąć i wyprać. W materacu gromadzi się bowiem całkiem sporo roztoczy, których gołym okiem nie widzimy, a które mogą powodować sporo podrażnień i problemów skórnych.

Czym kierować się przy zakupie materaca?

Kupno materaca to najczęściej decyzja na wiele lat, dlatego też nie powinien to być wybór przypadkowy. Nie kierujmy się również jak najniższą ceną produktu. Tanie materace, pochodzące od mało znanych producentów są najczęściej bardzo słabej jakości, szybko się odkształcają, zużywają i przestają zapewniać odpowiednie podparcie dla naszego ciała w czasie snu.

Zdecydowanie lepiej jest zainwestować w solidny, mocny materac pochodzący od znanego i renomowanego producenta. Choć będzie kosztował więcej niż najtańsze rozwiązania na rynku, z pewnością będzie to dobra inwestycja. Po zakupie materaca już po pierwszej nocy na nim spędzonej odczujemy kolosalną różnicę. A zdrowy, wartościowy i pełen wypoczynku sen nie ma przecież swojej ceny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here