Kredyty i pożyczki to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują dodatkowej gotówki, a nie dysponują wystarczająco wysokimi oszczędnościami. W ofercie banków i firm pożyczkowych można dziś znaleźć całe mnóstwo produktów, dopasowanych do potrzeb różnych grup klientów. Bez względu na to, czy interesuje nas pożyczka na wyższą kwotę, czy raczej niewielki kredyt gotówkowy, zawsze warto brać takie zobowiązania rozważnie i odpowiedzialnie. Dobrym rozwiązaniem przed podjęciem decyzji może być kalkulator pożyczki.

Koszty kredytu

W koszty kredytu lub pożyczki wchodzi całe mnóstwo parametrów, które sprawiają, że zwykle do oddania mamy sporo więcej niż wzięliśmy. Wiele osób uważa, że najważniejszym elementem jest oprocentowanie. W rzeczywistości jednak sporo jest innych kosztów, które mają wpływ na ostateczny koszt pożyczki. Są to między innymi marża, prowizja, ubezpieczenie, koszty uruchomienia kredytu. W różnych bankach takie koszty mogą przedstawiać się zupełnie inaczej. Dobrze jest porównać sobie oferty co najmniej kilku banków i na tej podstawie wybrać rozwiązanie, które będzie w stu procentach dopasowane do potrzeb.

Kalkulator pożyczki

Jak porównać sobie koszty różnych pożyczek oraz obliczyć ile trzeba będzie oddać do banku oraz jaka będzie wysokość raty? Świetnym i sprawdzonym rozwiązaniem są kalkulatory pożyczek, które można znaleźć w wielu miejscach w sieci. Taki kalkulator to bardzo proste narzędzie, oparte na kilku rubrykach lub widełkach.

Wpisujemy, ile chcemy wziąć pożyczki, a także na ile rat ją rozłożyć, a od razu wyświetli nam się wysokość raty do spłaty. W niektórych kalkulatorach otrzymamy również oferty banków, w których takie pożyczki będą najbardziej korzystne. Na tej podstawie możemy sobie ocenić, czy taka rata jest realna do spłaty w naszym przypadku i czy nie będzie nadmiernie obciążała naszego domowego budżetu.

Warto bowiem pamiętać, by po wszystkie produkty finansowe sięgać rozsądnie, odpowiedzialnie i po wcześniejszym przeanalizowaniu własnej kondycji finansowej. Jeśli rata będzie zbyt wysoka, lepiej jest zrezygnować z kredytu lub szukać takiego rozłożenia na raty, które będą bezproblemowe do spłaty.

Dlaczego warto korzystać z kalkulatorów pożyczek?

Dzięki kalkulatorom pożyczek można sobie również policzyć, ile trzeba będzie oddać do banku w porównaniu do wysokości kwoty, jaką chcemy pożyczyć. To dobry sposób na ocenę, czy pożyczka jest z tych tańszych czy droższych. Oczywiście, trzeba mieć świadomość, że to, co uzyskamy w kalkulatorze, nie zawsze będzie stuprocentowym odzwierciedleniem oferty bankowej.

Banki mają bowiem różną politykę kredytową, inaczej oceniają klientów z różnym stopniem ryzyka, często też mają oferty lepsze dla tych klientów, którzy w ich banku mają już konto czy korzystają z różnych narzędzi finansowych. Pamiętajmy, by szukać pożyczki tylko wtedy, gdy jest nam niezbędnie potrzebna. Wiele wydatków może bowiem poczekać, aż potrzebną kwotę zgromadzimy – wtedy będzie można zrealizować je za gotówkę, co zdecydowanie wyjdzie taniej. Każda pożyczka jest bowiem związana z kosztami, nawet wtedy, gdy raty są na tyle niewysokie, że ich na co dzień nie zauważamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here