Kupno mieszkania należy do jednych z największych inwestycji w życiu. A to oznacza, że musi być to kwestia mocno przemyślana i dobrze zaplanowana. To ważne szczególnie w sytuacji, gdy kupujemy mieszkanie w kredycie i wiążemy się z bankiem umową na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Zanim weźmiemy kredyt, warto dobrze przeanalizować własną sytuację finansową, a także znaleźć takie rozwiązanie, które będzie skrojone na miarę naszych potrzeb.
Kredyt na mieszkanie
Poszukiwania kredytu na mieszkanie warto rozpocząć w momencie, gdy mamy zgromadzony wkład własny. Obecnie bowiem banki ni udzielają kredytowania na sto procent wartości nieruchomości. Klienci muszą wykazać się jakimiś zdolnościami finansowymi, a także mieć dobrą historię kredytową. Dobrze jest zacząć się do niej przygotowywać z wyprzedzeniem.
Podczas analizowania wniosku o kredyt mieszkaniowy bank będzie sprawdzał, jak spłacaliśmy nasze poprzednie kredyty czy nawet raty za zakupy, czy nie było opóźnień w płatnościach. Warto czasem wziąć coś na raty, by w ogóle mieć jakąś historię kredytową. Okazuje się bowiem, że brak historii również może być pewnego rodzaju przeszkodą przed udzieleniem kredytu.
Zdolność kredytowa
Osoby, które ubiegają się o kredyt mieszkaniowy, muszą mieć stabilną kondycję finansową pod wieloma względami. Przede wszystkim, ważne są stałe dochody, które pozwalają na spokojne utrzymanie także wtedy, gdy trzeba będzie spłacać kredyt. Kolejną kwestią jest niewielka ilość innych zobowiązań – często osoby, które wnioskują o kredyt hipoteczny mają już wiele innych aktywnych kredytów.
Jeśli tych zobowiązań jest za dużo, może się okazać, że pomimo dobrych dochodów kredytu na mieszkanie nie dostaniemy. Ważna jest analiza comiesięcznych wydatków oraz ocena, czy faktycznie kolejne zobowiązanie będzie czymś, z czym jesteśmy w stanie sobie poradzić.
Gdzie szukać kredytu mieszkaniowego?
Wiele osób zaczyna poszukiwania w tych bankach, w których już mają konto lub inne kredyty. Jest to czasem dobre rozwiązanie, gdyż banki dla stałych klientów mają dobre oferty, lepsze niż dla klientów nowych. Jednak z drugiej strony – oferta banków zmienia się na tyle szybko, że może się okazać, że w innym banku dostaniemy kredyt na lepszych warunkach.
Gdy szukamy dobrego kredytu, warto pamiętać, by porównywać sobie nie tylko oprocentowanie, ale również wiele innych parametrów produktu finansowego. Niektórzy kredytobiorcy szukają po prostu kredytu z najniższym oprocentowaniem. To błąd, gdyż w koszty kredytu wchodzi całe mnóstwo innych opłat. Może się więc okazać, że ten kredyt, który wydawał nam się najtańszy, będzie w rzeczywistości droższy niż wiele innych.
Jeśli już znajdziemy bank, w którym chcemy złożyć wniosek kredytowy, dobre jest odpowiednio wcześnie się do tego przygotować, zebrać wszystkie niezbędne dokumenty – dzięki temu już po złożeniu wniosku nie trzeba będzie donosić żadnych papierów, a więc cała procedura rozpatrywania i udzielania odpowiedzi przebiegnie dużo sprawniej.