Przejażdżki rowerowe to ciekawy sposób na aktywne spędzanie czasu. Ścieżki rowerowe wypełnione są nie tylko pojedynczymi rowerzystami, ale całymi rodzinami jeżdżącymi na jednośladach. Najmłodsze dzieci mogą być jednak za małe na samodzielne eskapady. W takim przypadku jednym z sugerowanych rozwiązań dla rodziców jest przyczepka rowerowa. Dzięki niej można wygodnie przemieszczać się z pociechami.

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając przyczepkę rowerową.

Przyczepka rowerowa – najczęściej spotykane rodzaje

Przyczepki rowerowe cieszą cię coraz większą popularnością. Tego typu sprzęt dostępny jest w ofercie większości producentów akcesoriów rowerowych. Poszczególne modele różnią się między sobą wzornictwem, wielkością, wykorzystanymi technologiami oraz przeznaczeniem.

Funkcjonalna przyczepka rowerowa
fot. pixabay.com

Biorąc pod uwagę przeznaczenie, przyczepki rowerowe można podzielić na:

  • towarowe i bagażowe – modele cargo do transportu różnego rodzaju przedmiotów oraz bagażu, doskonale sprawdzają się podczas długich wypraw rowerowych,
  • dziecięce – przystosowane są do przewożenia dzieci, tego typu modele dostępne są w wersji pojedynczej lub podwójnej,
  • dla zwierzaków – tego typu przyczepka rowerowa przeznaczona jest do przewożenia czworonogów, najczęściej przypomina mniejsze wersje modeli dla dzieci.

Poniżej znajdują się informacje dotyczące przyczepek rowerowych przystosowanych do przewozu dzieci. Ceny dobrej jakości sprzętu zaczynają się od kilkuset złotych wzwyż. Płacimy jednak za bezpieczeństwo swoich dzieci.

Przyczepki rowerowe dziecięce

Producenci akcesoriów rowerowych dostarczają na rynek najwięcej przyczepek przeznaczonych do przewożenia dzieci. Wybór odpowiedniego modelu – z uwagi na ich dużą ilość – może zatem nastręczyć trudności. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, gdzie przyczepka ma być wykorzystywana.

Dzięki temu będziemy w stanie sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wybrać przyczepkę jednokołową, czy dwukołową. Modele jednokołowe charakteryzują się dużą zwrotnością. Polecane są do wypraw po górskich i leśnych ścieżkach. Popularnie wybierane przez fanów MTB, którzy zarażają swoją miłością już kilkunastu miesięczne dzieci.

Zazwyczaj jednak można spotkać się z przyczepkami dwukołowymi. Modele tego typu zapewniają więcej miejsca do zabawy oraz drzemki. Ponadto większa ilość przestrzeni to także możliwość przechowywania bagażu – odzieży na zmianę, zabawek oraz innych akcesoriów.

Niektórzy producenci mają w swej ofercie przyczepki 3 w 1. Tego typu modele mogą być wykorzystywane jako przyczepki, wózek spacerowy, a także biegówka.

Przyczepka rowerowa jako spacerówka i biegówka
fot. pixabay.com

Jaką przyczepkę rowerową wybrać?

Przyczepka rowerowa do przewożenia dzieci powinna spełniać pewne wymogi, aby móc zapewnić bezpieczny transport najmłodszych. Poniżej znajduje się lista elementów, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu tego osprzętu rowerowego:

  • Kąt nachylenia oparcia – wpływa na pozycję siedzenia dziecka. Większość modeli umożliwia ręczne regulowanie nachylenia kanapy, co przekłada się na wygodę podróżowania malucha. Dzięki temu dziecko może nie tylko komfortowo siedzieć, ale i leżeć.
  • Amortyzacja – zastosowanie amortyzatorów poprawia komfort jazdy nawet podczas naprawdę długich wypraw.
  • Rama nośna – powinna być solidna i wytrzymała. Ponadto dobrze, gdy przyczepka wyposażona jest w pasy bezpieczeństwa (pięciopunktowe, uniemożliwiające dziecku samodzielne rozpięcie).
  • Bezpieczeństwo dziecka – warto zwrócić uwagę na to, czy model posiada ruchome mocowanie do roweru. Wówczas, nawet jeżeli rower się wywróci, przyczepka zachowa swoją pozycję i maluch będzie bezpieczny. Dodatkowym atutem jest awaryjny zaczep, który zabezpiecza przed rozpięciem się głównego mocowania.
  • Podstawowe wyposażenie przyczepki rowerowej – mowa o osłonie przeciwdeszczowej, wyjmowanej macie oraz systemie wentylacji.
  • Dodatkowe udogodnienia – składana konstrukcja ułatwiająca transport, oświetlenie LED, miejsce na dodatkowy bagaż czy też możliwość regulowanej wysokości rączki.

 

Przyczepka rowerowa dla dzieci to sposób na zarażenie najmłodszych pasją do jednośladów. Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, który model sprawdzi się najlepiej oraz na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu. To swoistego typu kompendium wiedzy na temat przyczepek rowerowych dla maluchów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here