Każdy pracownik, który został zatrudniony w firmie na podstawie umowy o pracę, musi przedstawić badania lekarskie o przeciwwskazaniach do pracy na danym stanowisku. Jest to konieczne, aby w ogóle móc rozpocząć wykonywanie obowiązków zawodowych. Jeśli takich badań nie będzie, pracodawca nie może nakazać pracy, dopóki pracownik ich nie zrobi. Najczęściej jednak takie badania nie stanowią problemów, gdyż w większości miast i przychodni można je zrobić praktycznie od ręki.

Zapisy w kodeksie pracy

Na badania lekarskie do pracy wysyła pracodawca – pracownicy nie muszą za nie płacić. Takie są zapisy w kodeksie pracy i jeśli są z tym jakiekolwiek kłopoty w praktyce, warto się do nich odnieść. Koszty ponosi zawsze pracodawca i jeśli kiedykolwiek będzie chciał obciążyć nimi pracownika, ten nie musi się na to godzić. Jest to natomiast dobra informacja na wstępie, że firma nie szanuje i nie przestrzega prawa pracy nawet w tak niewielkich kwestiach.

Mogą więc się pojawić także problemy na większą skalę. Jednak takie sytuacje to zwykle wyjątki – większość pracodawców doskonale zdaje sobie sprawę ze swoich obowiązków i wysyła pracowników na obowiązkowe badania lekarskie do pracy. Jeśli badania lekarskie są robione już po podpisaniu umowy, czas nieobecności nie powinien być pracownikowi odliczany od wynagrodzenia.

Wstępne badania lekarskie do pracy – jakie?

Rodzaj badań lekarskich, jakie są wymagane od pracowników rozpoczynających pracę, może być różny w zależności od tego, na jakie stanowisko się ubiegają. W przypadku pracy biurowej, szczególnie tej przy komputerze, zwykle robione są badania ogólne krwi, a także badania u okulisty.

Jest też oczywiście spotkanie z lekarzem medycyny pracy, który oceni ogólny stan zdrowia i wystawi zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy. Nieco inaczej może być w innych zawodach. Przykładowo, kierowcy mają już badania nie tylko wzroku, ale również słuchu. Co więcej, każdy, kto chce pracować jako zawodowy kierowca, musi również przejść testy psychologiczne i psychomotoryczne.

Jeśli takich badań nie wykona, żaden pracodawca nie ma prawa posadzić takiej osoby za kółkiem. Nauczyciele wykonują natomiast badania u laryngologa i foniatry. Badań jest naprawdę sporo w zależności od rodzaju wykonywanych obowiązków – do większości z nich nie trzeba się przygotowywać.

Lekarz medycyny pracy

Gdzie szukać lekarza medycyny pracy i miejsca, w którym wykonamy badania? Z tym nie powinniśmy mieć problemów. Każdy pracodawca ma podpisaną umowę z przychodnią świadczącą tego rodzaju usługi. Jeśli dostajemy skierowanie na badania, najczęściej otrzymujemy również namiary na konkretną przychodnię, w której należy te badania wykonać.

Na badania zgłaszamy się najlepiej rano, na czczo. Dobrze jest przyjść wypoczętym, szczególnie wtedy, gdy będziemy mieć badane oczy czy sprawność psychoruchową. Na badania zwykle nie trzeba długo czekać – w wielu przychodniach medycyny pracy obsługa pacjentów odbywa się całkowicie na bieżąco. Wystarczy przyjść rano i tego samego dnia zostaniemy kompleksowo obsłużeni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here