Ziemniaki są wyjątkowo wdzięcznym materiałem na wszelkiego rodzaju pyzy, kluski, pierogi czy kopytka. Większość z nich można zrobić wyjątkowo szybko, sprawnie i tanio. Poza ziemniakami nie trzeba bowiem zwykle dodawać zbyt wiele dodatkowych produktów. Wśród popularnych dań z ziemniaków bardzo popularne są kopytka, które świetnie smakują zarówno jako samodzielne danie, jak i dodatek do różnego rodzaju potraw.
Jakie składniki na kopytka?
Aby zrobić kopytka, trzeba przede wszystkim mieć odpowiednie ziemniaki. Nie wszystkie są dobre na tego rodzaju potrawy. Jeśli mamy do wyboru ziemniaki stare lub młode, lepiej jest wybrać te stare. Młode ziemniaki w czasie gotowania nasiąkają dużą ilością wody, co sprawia, że przy lepieniu kopytek konieczne jest dodawanie dużych ilości mąki. A to powoduje, że całość staje się bardzo twarda i niezbyt jadalna.
Ziemniaki warto ugotować dzień wcześniej, aby w trakcie lepienia kopytek były już całkowicie wystudzone. Kopytka to także dobry sposób na przerobienie nadmiaru ziemniaków z obiadu z poprzedniego dnia. Zrobienie ich przy odrobinie wprawy trwa dosłownie kilka minut, można więc mieć ciekawy dodatek do obiadu zamiast wczorajszych ziemniaków.
Jak zrobić kopytka?
Gdy mamy ugotowane ziemniaki, kolejnym krokiem jest ich zmielenie na gładką masę. Niektóre osoby przy robieniu kopytek tłuką ziemniaki zwykłym tłuczkiem. To dobre, bo szybkie rozwiązanie, jednak nie zawsze zapewnia całkowitą gładkość ziemniaczanej masie. Mogą pojawiać się w niej grudki, a co za tym idzie, te same grudki będą później w kopytkach.
Dobrym rozwiązaniem może być specjalna praska do ziemniaków, którą można kupić w większości sklepów z artykułami gospodarstwa domowego. Jest wygodna w obsłudze, bezproblemowa w myciu i czyszczeniu, szybko rozbija ziemniaki na gładką masę. Oczywiście, można również skorzystać z robota kuchennego, ale wtedy będziemy mieć zdecydowanie więcej mycia.
Jakie jeszcze składniki są potrzebne?
Aby zrobić kopytka, potrzebujemy nie tylko ziemniaków, ale również kilku innych składników – mąki ziemniaczanej, mąki pszennej i jajka. To wszystko, aby kopytka wyszły smaczne i udane. Do masy ziemniaczanej wbijamy jajko, dodajemy łyżkę mąki ziemniaczanej oraz mąkę pszenną w takiej ilości, aby ciasto odklejało się po wyrobieniu. Najlepiej jest dodawać po trochę mąki, aby nie przedobrzyć i nie sprawić, że kopytka będą za twarde.
Całość wyrabiamy na gęste ciasto, a następnie odrywamy po kawałku, rolujemy na blacie i wykrajamy kopytka. Kluski gotujemy w osolonej wodzie dwie minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Po wyjęciu i odcedzeniu, kopytka zlewamy zimną wodą i podajemy. Można je jeść jako samodzielną potrawę polaną masłem lub skwarkami z cebulką. Mogą również być dobrym dodatkiem do mięs i zastępować ziemniaki czy makaron do obiadu.
Zrobienie kopytek praktycznie nie wymaga żadnych zdolności kulinarnych ani wyszukanych składników. Za pierwszym razem mogą nam nie wyjść, jednak nie należy się poddawać. Gdy już nauczymy się robić kopytka szybko i sprawnie, całość będzie zajmowała nam nie więcej niż pół godziny.