Każdy, kto pisał pracę magisterską, licencjacką lub jakiekolwiek inne poważne zaliczenie na studiach, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są nie tyko główne elementy pracy, ale również wszystkie dodatki, jak wstęp, zakończenie, streszczenie, a także bibliografia. Szczególnie ta ostatnia spędza sen z powiek wielu studentom i powoduje kłopoty. Tymczasem wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, aby móc szybko poradzić sobie ze stworzeniem całej bibliografii.

Bibliografia – co to jest?

Bibliografia jest wykazem dokumentów, które zostały zacytowane przez autora lub wykorzystane w pracy naukowej lub popularnonaukowej. Wśród tych dokumentów najczęściej występują książki, artykuły oraz publikacje elektroniczne. Co ciekawe, sama bibliografia może występować pod różnymi nazwami, które oznaczają dokładnie to samo: wykaz źródeł, wykaz literatury czy literatura cytowana.

Warto pamiętać, że bibliografię przygotowuje się właściwie przed napisaniem pracy naukowej. Dzięki niej autor, który planuje tworzyć na jakiś temat wie, do jakich książek powinien zajrzeć. Tworząc bibliografię do pracy na dany temat warto wybierać takie pozycje, które są znane w świecie naukowym, stworzone przez ekspertów, którzy w swojej dziedzinie są autorytetami.

Jak napisać bibliografię?

Każda bibliografia powinna być uporządkowana, przejrzysta i zawierać w większości te same punkty. Warto w tej kwestii pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, pamiętajmy, że bibliografia powinna być umieszczona w porządku alfabetycznym. To ważne, gdyż pozwala na szybkie odnalezienie wybranej pozycji.

Dobrym rozwiązaniem w niektórych przypadkach może być podzielenie bibliografii na kilka grup, między innymi słowniki, monografie, publikacje elektroniczne, akty prawne, czasopisma i tak dalej. Schemat każdej pozycji w bibliografii również jest z góry ustalony – na początku podaje się nazwisko i imię autora, następnie kursywą tytuł i rok wydania. Można również dodawać nazwę wydawnictwa.

Jeśli jednak zrobimy tak w przypadku jednej pozycji, powinniśmy konsekwentnie zrobić to także przy wszystkich innych. Jeszcze inaczej wygląda bibliografia w przypadku prac, które zajmują się analizą różnych dzieł literackich, zjawisk w literaturze i tym podobnych tematów. Wtedy trzeba dodatkowo podzielić bibliografię na literaturę podmiotu i przedmiotu.

Co powinno się znaleźć w bibliografii?

Wbrew pozorom i myśleniu niektórych studentów, bibliografia nie musi być długa. Bardzo często osoby piszące prace naukowe wciskają do bibliografii całe mnóstwo pozycji, których nawet na oczy nie widziały i nie zajrzały do nich. Starają się iść na ilość, a nie na jakość. Taka bibliografia prezentuje się wtedy wyjątkowo imponująco, ale wcale nie oznacza, że cała praca magisterska czy naukowa zostanie lepiej oceniona.

W bibliografii powinna znajdować się sama esencja literatury, która byłaby przydatna w tworzeniu pracy, a nie wszystkie pozycje, które mogą nawet w sposób pośredni kojarzyć się z tematem. Lepiej, gdy bibliografia jest krótka, ale zawiera pozycje, z którymi się zapoznałyśmy, niż gdy jest na kilka stron, ale okazuje się, że większości z tych książek nigdy w rękach nie mieliśmy i nie zapoznaliśmy się z ich zawartością.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak żyć po zdradzie?
Następny artykułJak zrobić kopytka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here