Zdrada jest jednym z tych zjawisk, które wyjątkowo rujnują relacje między ludźmi. Wiele par i małżeństw rozstaje się właśnie z powodu zdrady. Choć przyczyny zdrady mogą być różne, jeszcze bardziej opłakane mogą być jej skutki. I to bez względu na to, czy para po zdradzie postanowiła zostać razem, czy się rozstała.

Zdrada niszczy związek

Gdy jedna osoba zdradzi, dla drugiej sytuacja wygląda tak, jakby walił się świat. Bardzo często jest to informacja jak grom z jasnego nieba. Osoby, które zdradzają nie wysyłają ,żadnych sygnałów, a jednocześnie potrafią prowadzić na boku podwójne życie. Niektórzy zdradzają jednorazowo, inni natomiast mają regularne, długoterminowe romanse. Jedna i druga zdrada jest tak samo niszcząca dla związku, jeśli druga strona nie spodziewa się takiego ciosu.

Gdy zdrada wychodzi na jaw, związek najczęściej staje nad przepaścią. Osoba zdradzona jest zdruzgotana, załamana i często staje przed wyborem – zostać w związku czy odejść. Duży wpływ na podjęcie takiej decyzji ma cała sytuacja życiowa, fakt posiadania dzieci, kredytów i innych zobowiązań, które łączą ludzi w pary.

Jak żyć po zdradzie?

Jak żyć po zdradzie, gdy próbujemy ratować związek? Przede wszystkim takiej parze przyda się terapia małżeńska lub jakiekolwiek inne wsparcie. Zdrada najczęściej wynika bowiem z jakiegoś kryzysu, często nieuświadomionego i z pozoru niewidocznego. Trzeba również ustalić nowe zasady funkcjonowania związku i relacji.

Zdarza się bardzo często, że para postanawia być nadal razem, ale osoba zdradzona nie jest w stanie zapomnieć i nieustannie wypomina tę traumatyczną sytuację. Jeśli zdrada nie zostanie przepracowana, może się okazać, że stanie się początkiem końca małżeństwa także wtedy, gdy para postanowi być razem.

Oczywiście, trzeba również ustalić jasne zasady funkcjonowania wśród znajomych, zwłaszcza płci przeciwnej, a także wiele innych reguł. Im więcej para będzie ze sobą rozmawiała też po podjęciu decyzji o dalszym byciu razem, tym łatwiej będzie jej ogarnąć swoje przyszłe życie.

Rozpad małżeństwa

Podczas gdy jedne pary wychodzą z kryzysu zdrady obronną ręką, inne niestety nie dają sobie z tym rady. Po zdradzie wiele małżeństw, także tych wieloletnich się rozpada. Zdarza się też, że osoba zdradzająca postanawia ułożyć sobie na nowo życie z kochankiem czy kochanką. Wtedy osoba zdradzona musi całe swoje życie przewartościować na nowo. Bardzo ważne jest najpierw załatwienie wszystkich formalności, szczególnie wtedy, gdy para jest małżeństwem.

Niektóre zdradzone osoby dla świętego spokoju nie decydują się na rozwód z orzekaniem o winie, choć jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy w małżeństwie pojawiła się zdrada. Ważne jest również ułożenie relacji z dziećmi, jeśli para miała potomstwo. Życie po zdradzie to także konieczność przewartościowania wielu spraw przez osobę zdradzoną. Często przez lata żyła w nieświadomości i była pewna, że ma pod dachem kochaną i sprawdzoną osobę.

Gdy prawda okazała się inna, pojawiło się załamanie, rozczarowanie i wiele innych przykrych emocji. W takiej sytuacji po zdradzie dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy terapeuty i profesjonalna terapia, dzięki której będzie można pod okiem fachowca przepracować najtrudniejsze traumy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here