Ładne paznokcie są nasza wizytówką, dlatego dbamy o nie, pielęgnujemy i malujemy, aby ręce prezentowały się nienagannie. Choć do dyspozycji mamy sporo zabiegów pielęgnacyjnych, najważniejsze jest, by paznokcie były odpowiedniej długości – nie za krótkie, ale również nie przesadnie długie. Jeśli masz krótkie paznokcie i chcesz je nieco zapuścić, trzeba się przygotować na kilka tygodni cierpliwości.

Funkcje paznokci

Choć paznokcie kojarzą nam się przede wszystkim z estetyką i eleganckim wyglądem dłoni, w rzeczywistości pełnią one też sporo funkcji praktycznych. Ułatwiają chwytanie, chronią opuszki palców przed różnego rodzaju urazami, są idealne do trzymania małych przedmiotów, których opuszki nie dają rady utrzymać.

Co więcej, stan naszych paznokci może pełnić funkcję diagnostyczną – ich wygląd może nam bowiem sporo powiedzieć o tym, co dzieje się w naszym organizmie, a także zasygnalizować pojawienie się poważnych problemów. Gdy paznokcie, które do tej pory rosły szybko i bezproblemowo, nagle zaczynają rosnąć dużo wolniej, łamią się, pojawiają się na nich zgrubienia czy przebarwienia, dobrze jest skonsultować się z lekarzem.

Jak szybko rosną paznokcie?

Nasze paznokcie rosną przez całe życie, zarówno te u rąk, jak i u stóp. Tempo wzrostu paznokci u dłoni to średnio 0,1 mm na dobę, co daje nam 3 milimetry miesięcznie. Paznokcie u stóp rosną jeszcze o połowę wolniej. Jest to średnie tempo wzrostu, bo w rzeczywistości u różnych osób paznokcie mogą rosnąć bardzo różnie.

Jest to kwestia indywidulna, uzależniona między innymi od uwarunkować genetycznych, tego, jak dbamy o paznokcie, a nawet, jaką dietę stosujemy. Warto tu również wspomnieć o tym, ze tempo wzrostu paznokci jest uzależnione od pory roku – latem rosną zdecydowanie szybciej i są mocniejsze niż w sezonie zimowym.

Co prawda, nie da się mocno przyspieszyć wzrostu paznokci tak, by nam w ciągu miesiąca urosły o centymetr, jednak jest wiele możliwości, aby jednak nasze paznokcie rosły szybciej. Takie wskazówki na pewno przydadzą się osobom, które właśnie postanowiły nieco zapuścić paznokcie lub miały problemy z obgryzaniem i zaczynają praktycznie od zera.

Wydłużanie paznokci

Jeśli decydujemy się na zapuszczenie paznokci i chcemy je nieco wydłużyć, warto przede wszystkim wyeliminować kiepskie nawyki, jak obgryzanie skórek czy paznokci. Wtedy są one dużo słabsze, narażone na uszkodzenia, a co za tym idzie – trudno jest je zahodować do odpowiedniej długości, gdyż w tym czasie kilka razy zdążą nam się złamać czy odkształcić.

Duże znaczenie dla paznokci ma również odpowiednia dieta i dostarczanie organizmowi właściwych ilości składników mineralnych i witamin. Na zdrowe paznokcie mają wpływ takie witaminy, jak A, B1, B2, B12, PP, C, E, niacyna, kwas pantotenowy, a także składniki mineralne, jak kod, cynk, żelazo. Dobrym rozwiązaniem może być sięganie po specjalne preparaty zawierające te wszystkie zestawy witamin i minerałów.

Na porost paznokci korzystnie wpływa również wyciąg ze skrzypu polnego, który sprawia, że stają się one mocniejsze i mniej łamliwe. Oprócz diety, dobrze jest również dbać o paznokcie od zewnątrz. Przydadzą się dobrej jakości odżywki, które wzmacniają płytkę paznokciową i bezpośrednio ją odżywiają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here