W dzisiejszych czasach niemal wszyscy mają smartfony z wieloma aparatami, co sprawia, że robienie zdjęć jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Trzeba jednak pamiętać, że żadne urządzenia nie zastąpią nam umiejętności. Poza sprzętem, dobrze jest mieć też nieco wiedzy na temat tego, jak wykonać dobre zdjęcie i jakich błędów nie popełniać. Wszystko zależy też od tego, co fotografujemy – czy siebie, czy okolicę czy może jakieś bliskie przedmioty i szczegóły.

Odpowiednie tło

Jeśli chcesz zrobić ładne zdjęcie sobie, warto przede wszystkim znaleźć odpowiednie tło. Zdjęcia przy lustrze w łazience czy przy windzie nie należą raczej do tych, które dobrze by się prezentowały, choć niewątpliwie jest to dobry pomysł na zrobienie sobie samemu zdjęcia. Dobrym tłem może być na przykład ciekawy obiekt, zieleń, efektowna ściana. Warto zadbać, by tło dobrze się prezentowało, ale jednocześnie było wyłącznie tłem – nie powinno krzyczeć, mocno kontrastować z nami, a także bardziej przyciągać spojrzenia.

Przy robieniu zdjęcia ważne jest również ustawienie aparatu. Najlepiej jest robić sobie zdjęcie z poziomu oczu lub nieco z góry. Gdy będziemy próbować sfotografować siebie z dołu, możemy wyjść nieco nienaturalnie. Podobnie jest w przypadku, gdy zbliżymy aparat zbyt blisko do twarzy – wtedy może on uwydatnić nasz noc czy czoło i sprawić, że na fotografii te części ciała będą wydawały się dużo większe niż w rzeczywistości.

Jak zrobić ładne zdjęcie?

Jeśli planujesz fotografować inne obiekty niż samego siebie, dobrze jest przede wszystkim nauczyć się choćby podstawowych zasad kadrowania, dobierania światła, ustawiania aparatu, wybierania miejsca, z którego zdjęcie jest robione. Jedna i ta sama okolica może bowiem na zdjęciach prezentować się skrajnie również w zależności od kąta zrobienia zdjęcia, pory dnia, kadrowania, a także tego, na czym skupia się fotograf.

Jeśli chcesz zrobić ładne zdjęcie, zadbaj o to, by było ono też naturalnie efektowne. Owszem, w aparatach w telefonach można dziś znaleźć całe mnóstwo opcji poprawek, filtrów, upiększania rzeczywistości. Jednak takie zdjęcia już na pierwszy rzut oka wyglądają na przerabiane i prezentują się dosyć kiepsko. Zamiast poprawiać zdjęcia w różnych aplikacjach, lepiej jest zadbać o ich naturalne piękno. Na początku może to być trudne, jednak sztuka fotografii sprawia, że bardzo szybko się rozwijamy i uczymy nowych umiejętności, przede wszystkim łapania w kadrze ulotnych chwil, niezwykłych miejsc czy emocji na ludzkich twarzach.

Dobrym pomysłem dla osób, które chcą robić zdjęcia nie tylko hobbystycznie, ale być może i zarobkowo, może być wybranie się na kurs fotografii. W trakcie zajęć można nauczyć się nie tylko, jak robić ładne zdjęcie, ale również całe mnóstwo innych fotograficznych zasad, dzięki którym fotografowanie stanie się dużo prostsze. Pamiętajmy jednak, że nauka fotografii to nie uczenie się obsługi smartfona – jeśli ktoś myśli o robieniu zdjęć na poważnie, musi zainwestować w dobry sprzęt fotograficzny, który pozwoli na rozwijanie umiejętności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here