Korzystanie z internetu to cały ogrom możliwości, ale jednocześnie zagrożeń. Gdy jesteśmy podłączeni do sieci, nieustannie narażamy się na ściągnięcie złośliwego wirusa czy szkodliwego programu. Dlatego też trzeba dbać o ochronę swojego komputera i stosować na co dzień sprawdzone programy antywirusowe. Wśród nich dużą popularnością cieszy się Avast – ma wysoką skuteczność, jednak czasem zdarzają się sytuacje, gdy trzeba go na chwilę lub na dłuższy czas wyłączyć. Warto wiedzieć jak to zrobić szybko, sprawnie i bezproblemowo.

Programy antywirusowe

Zdarza się, że programy antywirusowe działają o wiele bardziej niż powinny – blokują ściągnięcie tych plików, które są nam niezbędne potrzebne. Czasem zasypują nas mnóstwem niechcianych powiadomień, które na dłuższą metę mogą być bardzo uciążliwe i denerwujące. Ich wyłączenie nie powinno jednak sprawiać żadnego problemu. Wyłączanie powiadomień Avast nie jest praktyką zalecaną przez producenta oprogramowania, jednak czasem konieczne jest pozbycie się ich choć na jakiś czas. Zdarza się chociażby, że musimy na naszym komputerze przedstawić jakąś prezentację i chcemy, żeby w tym czasie żadne dziwne powiadomienia nam nie wyskakiwały.

Jak wyłączyć Avasta?

Jak wyłączyć powiadomienia w Avaście? Przede wszystkim musimy znaleźć na komputerze ikonę antywirusa, która znajduje się po prawej stronie tuż obok zegara. Po najechaniu kursorem klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę i wyświetli nam się lista opcji, z których wybieramy: otwórz interfejs użytkownika Avast.

Czekamy chwilę, aż rozwinie się nam menu, a następnie wchodzimy w ustawienia – ogólne – powiadomienia. W tym miejscu zaznaczamy opcję użyj trybu cichego, a także opcję zablokuj wszystkie wyskakujące okienka, wiadomości i alerty. Po wykonaniu tych czynności możemy mieć pewność, że nic nam nie będzie wyskakiwało na pulpicie.

Warto jednak zapamiętać, że przy użyciu tej opcji wyłączamy nie tylko powiadomienia o wszelkich niechcianych, zablokowanych stronach, ale również o aktualizacjach. Aby mieć pewność, że mamy najlepszą i aktualną wersję oprogramowania antywirusowego, trzeba raz na jakiś czas zajrzeć i ręcznie wykonać wszystkie aktualizacje.

Dlaczego czasami warto wyłączyć Avasta?

Powiadomienia, które wyskakują w Avaście wręcz masowo, często w towarzystwie nieprzyjemnych dźwięków, to nie jedyny problem użytkowników tego oprogramowania. Czasem Avast blokuje nam pliki, które chcemy ściągnąć. Takie blokowanie nie zawsze oznacza, że mamy do czynienia z wirusem czy jakimś złośliwym oprogramowaniem. Program antywirusowy działa również na pliki mało rozpowszechnione i nieznane, których nie chce przepuścić dalej.

Jeśli jednak chcemy, aby właśnie ten plik został zapisany na komputerze, konieczne jest wyłączenie na chwilę Avasta. Służy do tego tak zwany tryb pasywny, który wyłącza kompleksową ochronę. Gdy komputer pozostaje bez wsparcia antywirusowego, trzeba zachować szczególną ostrożność w poruszaniu się po sieci. W tym czasie absolutnie niewskazane jest wchodzenie na jakieś mało znane i podejrzane strony, które mogą być źródłem potencjalnego zagrożenia dla naszego komputera.

A jak włączyć tryb pasywny? Klikamy na ikonę programu Avast, otwieramy menu ogólne, klikamy na rozwiązywanie problemów i wśród nich wybieramy włącz tryb pasywny. Na zakończenie trzeba wcisnąć opcję uruchom ponownie. Nie zapominajmy również o tym, aby po zakończeniu pobierania interesującego nas pliku jak najszybciej wyłączyć tryb pasywny i powrócić do pełnej ochrony naszego komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here