Kredyt 30 tys. to dobre rozwiązanie, jeśli potrzebujemy dodatkowej, większej gotówki na przykład na remont mieszkania, zmianę samochodu czy inne poważniejsze wydatki, których nie jesteśmy w stanie sfinansować jedynie z oszczędności. Zanim jednak złożymy wniosek kredytowy, najpierw warto uważnie przyjrzeć się ofercie różnych banków, a także ocenić własną kondycje finansową.
Czy kredyt jest nam potrzebny?
Każdy kredyt, zarówno nieduży, jak i taki na 30 tysięcy, wymaga odpowiedniego przygotowania i przemyślenia wszystkich za i przeciw. Przede wszystkim, warto rozważyć, czy jest on nam koniecznie potrzebny. W ostatnich czasach ludzie biorą bowiem kredyty także wtedy, gdy nie są to pieniądze bardzo niezbędne, a jedynie dlatego, że są po prostu łatwo dostępne.
Jeśli jakiś wydatek może poczekać aż zgromadzimy odpowiednie oszczędności, lepiej odpuścić sobie sięganie po kredyt – w przypadku produktów finansowych oferowanych przez banki zawsze bowiem trzeba oddać dużo więcej niż się pożyczyło. A kredyty gotówkowe są już pod tym względem wyjątkowo drogie. Dlatego też każde pożyczanie pieniędzy powinno być przemyślane i rozważone pod kątem tego, czy będziemy w stanie terminowo spłacać raty kredytu przez kolejne kilka lat.
Kredyt 30 tys
Jeśli chcesz wziąć 30 tysięcy kredytu, dobrze jest porównać oferty co najmniej kilku banków. Okazuje się bowiem, że pod tym względem różnice mogą być dosyć znaczące. Przede wszystkim, pamiętać trzeba, że koszt kredytu to nie tylko oprocentowanie. Szukanie kredytu z najniższym oprocentowaniem może więc nie być dobrym pomysłem – sporo jest dodatkowych kosztów, jak marża, prowizja czy ubezpieczenie, które mają wpływ na to, ile w efekcie trzeba będzie oddać do banku. Dobrze jest również sprawdzać ofertę nie tylko w tych bankach, w których mamy konto, ale również w innych. Czasem w innym banku możemy znaleźć dużo lepsze warunki niż we własnym.
Wniosek o kredyt
Zanim złożymy wniosek o kredyt na 30 tysięcy, musimy również przygotować odpowiednie dokumenty. Na pewno będą konieczne zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu. Banki są pod tym względem wyjątkowo restrykcyjne – chcą mieć pewność, że wnioskodawcy mają stałe źródło dochodu.
Dobrze jest również spłacić wszystkie inne zobowiązania, zwłaszcza jeśli są nieduże. Dzięki temu nasza historia kredytowa będzie prezentowała się lepiej, a przy tym wzrośnie zdolność kredytowa. Im mniej różnych zobowiązań do spłaty w skali miesiąca, tym większe szanse na uzyskanie dużego kredytu. Przed złożeniem wniosku upewnijmy się również, jak wygląda kwestia ubezpieczenia kredytu.
Niektóre banki wymagają go obligatoryjnie, inne natomiast umożliwiają kredyt bez ubezpieczenia, ale wtedy jest on na znacznie gorszych warunkach. Ubezpieczenie ma jednak sporo korzyści – przede wszystkim jest formą zabezpieczenia spłaty kredytu w sytuacji, gdy nie będziemy mieli możliwości wykonywania pracy lub ją z dnia na dzień stracimy. Nawet, jeśli w efekcie kredyt będzie kosztował więcej, ubezpieczenie powinno być czymś, co wejdzie w koszt naszego kredytu. Dzięki temu będzie można po prostu spać spokojnie.