Parawan stanowi oryginalny sposób na odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni w pomieszczeniu, a także jego aranżację. Z jego pomocą można w szybki sposób wydzielić różne strefy w jednym wnętrzu. Materiał parawanu pokrywają różnorodne nadruki, które można stylem dopasować do charakteru danego pomieszczenia. Jest to prosty sposób na metamorfozę nawet niewielkiego mieszkania.

Dzisiaj podpowiadamy, dlaczego warto zainteresować się parawanem oraz jakie funkcje może spełniać tego typu dodatek. To wygodne rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu przypadkach.

Parawan – sposób na wydzielanie stref w pomieszczeniu

Za pomocą mobilnego parawanu możliwa jest nie tylko zmiana aranżacji wnętrza, ale również nadanie mu charakterystycznego designu. Duży wybór osłon sprawia, że można je z powodzeniem wykorzystać w praktycznie każdym pomieszczeniu – od salonu, przez sypialnię, po łazienkę.

Parawany są dostępne pod różną postacią. Mogą składać się z kilku elementów – dwóch, trzech, czterech, a nawet pięciu. Najczęściej nadruk umieszczony jest na łatwym w utrzymaniu czystości włóknie flizelinowym. Funkcjonalne zawiasy umożliwiają dowolne ustawienie osłony. Parawan powinien być dopasowany pod względem wzornictwa do pozostałych elementów znajdujących się w pomieszczeniu – mebli, dywanu czy zasłon, a także wszelkich elementów dekoracyjnych.

Parawan do wydzielania stref w mieszkaniu
fot. pixabay.com

Osłonę można złożyć w kilka chwil. Czasowy charakter nadaje praktyczności i pozwala na dowolne modelowanie przestrzenią w pomieszczeniu. Gdy pojawiają się niespodziewani goście, możemy za nim ukryć nieład. To także świetne rozwiązanie na wydzielenie miejsca pracy np. z dużego salonu – co w czasach pracy zdalnej jest szczególnie doceniane.

Parawany – metoda na wydzielanie stref w przestrzeni dziennej

Popularne w dzisiejszym budownictwie mieszkania typu studio, lofty czy kawalerki, chociaż są rozwiązaniem tańszym, nie zawsze można określić je mianem funkcjonalnych. W mieszkaniach tego typu mamy do czynienia z otwartymi przestrzeniami. Wszystkie funkcje mieszczą się na w jednym dużym pomieszczeniu – aneks kuchenny połączony jest z salonem, który pełni także funkcję sypialni.

Za pomocą parawanu można więc w łatwy sposób oddzielić strefę dzienną od sypialnej. Osłona może również wydzielić funkcję roboczą. Łatwo za nią schować biurko, krzesło oraz komputer. To także sposób na wygospodarowanie przestrzeni do relaksu. Za parawanem można skryć fotel, na którym oddamy się ulubionemu zajęciu – czytaniu książki czy też słuchaniu muzyki.

Ustawiając osłonę, koniecznie zwróćmy uwagę na dostęp światła do danej strefy, aby nie zaciemnić zbyt mocno żadnej z nich. Niewskazane jest także umieszczanie parawanu tuż przy oknie.

Parawany dekoracyjne – sposób na ciekawe zmiany w pomieszczeniu

Parawan dekoracyjny to nie tylko funkcjonalność, ale również i atrakcyjne wzornictwo. Dzięki niemu można w łatwy sposób nadać charakter pomieszczeniu oraz podkreślić jego styl. To klimatyczne i stylowe dodatki aranżacyjne.

Parawan dekoracyjny - dlaczego warto?
fot. pixabay.com

Planując strefę relaksu, postawmy na stonowane kolory. Projektując kobiecą przestrzeń, możemy rozważyć osłonę z kwiatowym nadrukiem. Parawanu nie powinno również zabraknąć w sypialni, w której chcemy stworzyć romantyczny, intymny nastrój. W wielu katalogach dotyczących aranżacji wnętrz osłona wykorzystywana jest jako zagłówek łóżka, na którym możemy powiesić na przykład szlafrok. Wykorzystanie parawanu tak naprawdę ogranicza tylko wyobraźnia.

Parawany w niewielkich wnętrzach

Parawany wbrew pozorom nie muszą być wykorzystywane wyłącznie w dużych pomieszczeniach. Świetnie sprawdzą się również w niewielkim wnętrzu. Osłona nada mu przytulności, stanowiąc atrakcyjny element dekoracyjny. W mniejszych pomieszczeniach zrezygnujmy jednak z parawanów ozdobionych dużymi, przytłaczającymi wzorami, ponieważ mogą one zdominować wnętrze.

 

Jak więc możesz zauważyć, parawan w mieszkaniu może sprawdzić się w wielu konfiguracjach. Jego duża uniwersalność i funkcjonalność sprawia, że dobrze rozważyć jego zakup. Jest to jeden z najprostszych sposobów na zmianę aranżacji wnętrza niskim kosztem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here