Tapeta to funkcjonalny dodatek aranżacji wnętrz. Jest elementem dekoracyjnym, który może nadać charakter całemu wnętrzu. Ponadto jako materiał pokrywający ścianę może ukryć jej niedoskonałości. To świetna alternatywa dla ścian pomalowanych na jednolity kolor. Aby tapeta spełniała swoją funkcję, powinna być jednak dobrze położona. Samodzielne tapetowanie ścian – czy jest to łatwe? O czym należy pamiętać, zabierając się za tapetowanie wnętrza?

Główne rodzaje tapet

Wybór tapet zróżnicowany jest zarówno pod względem dostępnych wzorów, jak i tego, z czego dana tapeta jest wykonana. Najpopularniejszymi modelami są te wyprodukowane z papieru. Mogą być jednowarstwowe lub dwuwarstwowe. Wersje z wytłoczonymi elementami dodatkowo pozwalają na zamaskowanie niedoskonałości podłoża. Podczas samodzielnego nakładania mogą pojawić się pewne problemy. Tapeta papierowa, gdy nasiąknie klejem, jest podatna na rwanie się oraz fałdowanie. Decydując się na takie rozwiązanie, należy mieć na uwadze fakt, że tego typu tapet najczęściej nie można zmywać. Samodzielne tapetowanie ścian może jednak czasami wymagać pomocy.

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się tapety flizelinowe. Składają się one z dwóch lub trzech warstw, które sprawiają, że materiał jest elastyczny, ale i mocny. Spodnią warstwę stanowi flizelina w postaci włókniny poliestrowej. Wierzchnia połać to papier lub tworzywo sztuczne. Nakładanie tego typu tapety jest prostsze. Wystarczy posmarować klejem ściany i rozpocząć nakładanie tapety od góry. Ponadto grafiki na flizelinie jest dużo łatwiej usunąć ze ścian. Jeżeli wierzchnia warstwa wykonana jest z tworzywa sztucznego, można bez obaw zmywać z niej zabrudzenia – delikatnie, lekko wilgotną, miękką gąbeczką.

Tapetowanie tapetą 3D
fot. pixabay.com

Tapeta winylowa najczęściej wykorzystywana jest w łazience oraz w kuchni, czyli w pomieszczeniach, w których panuje większa wilgotność powietrza. Nie przepuszcza pary wodnej, można ją również bez obaw zmywać. Wadą tego rodzaju tapet jest to, że nie przepuszczają powietrza. Niezalecane jest więc układanie ich w całym mieszkaniu. Utrudnione nakładanie tapet winylowych wynikać z ich gramatury oraz grubości.

Tapety z włókna szklanego składają się z cienkich, suszonych włókien. Są odporne na zadrapania, a także szorowanie. Najczęściej wykorzystywane są w pomieszczeniach narażonych na zwiększoną eksploatację. Ich ogromną zaletą jest łatwość w utrzymaniu czystości bez obaw o wyblaknięcie kolorów grafiki. Tapety z włókna szklanego są stosunkowo trudne w układaniu.

Rzadziej spotykanym typem są tapety materiałowe. Ich naklejanie jest trudne dla amatorów, dlatego też w tym przypadku konieczna jest pomoc fachowca. Charakteryzują się również wyższą ceną.

Samodzielne tapetowanie ścian: przygotowanie podłoża pod tapetowanie ścian

Etap ten jest lekceważony i pomijany przez wiele osób, które zdecydują się na ułożenie tapety w swoim mieszkaniu. Warto pamiętać, iż to od odpowiednio przygotowanego podłoża zależy efekt, który uzyskamy. Ściana powinna być czysta, gładka i sucha. Konieczne jest więc oczyszczenie jej z pozostałości starej tapety lub farby. Ubytki najlepiej uzupełnić masą szpachlową. Ze ściany warto również usunąć wszelkie wkręty i gwoździe. Nie powinno się zapominać o odkręceniu gniazdek oraz kontaktów. Tak przygotowaną ścianę należy zagruntować preparatem kupionym w sklepie malarskim.

Przygotowanie ścian do samodzielnego tapetowania
fot. pixabay.com

Zakup kleju do tapet

Samodzielne tapetowanie ścian wymaga zakupu materiałów, w tym kleju. W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów klejów, które różnią się od siebie między innymi przeznaczeniem zależnym od rodzaju tapety. Warto więc zapoznać się z instrukcją podaną na opakowaniu z klejem. Z pewnością znajdziemy tam informacje dotyczące przygotowania oraz sposobu używania danego preparatu.

Nakładanie tapety na ścianę

Sposób nakładania tapety na ścianę uzależniony jest od jej rodzaju. Pierwszym z nich jest smarowanie powierzchni klejem i bezpośrednie nakładanie na przygotowaną ścianę. W ten sposób przykleić można tapetę papierową, winylową, materiałową i z włókna szklanego. Drugą metodą jest posmarowanie ściany klejem i nakładanie na nią tapety. W ten sposób można przykleić typ flizelinowy.

Przed przystąpieniem do tapetowania należy wyznaczyć linię pionową. Najlepiej rozpocząć nakładanie tapet od drzwi i okien. Naklejony na ścianę materiał należy docisnąć wałkiem, usuwając spod niego pęcherzyki powietrza. Pasy tapety należy przyklejać bezpośrednio do siebie, dopasowując jej wzór. Nie powinny one jednak na siebie nachodzić, ponieważ wówczas widoczne będą linie łączenia.

 

Dzięki tapetom można w prosty i szybki sposób odmienić aranżację wnętrza. To atrakcyjny element dekoracyjny, który pomaga podkreślić charakter i styl danego pomieszczenia. Teraz już wiesz, że samodzielne tapetowanie ścian nie jest trudne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here