Ozdoby ścienne to nieodłączny element wystroju wnętrz. W każdej części świata od dawien dawna w ten sposób podkreślano charakter miejsca, a także stan majątkowy domowników. Polska szlachta chętnie zdobiła pomieszczenia w swoich domach makatkami, porożem, dywanikami oraz obrazami. W wielu krajach ozdoby ścienne są obowiązkowym elementem, bez którego dom będzie po prostu budynkiem bez wyrazu. Dzisiaj podpowiadamy: plakaty – czy warto je kupować?

Współcześnie upodobanie do ozdób na ścianach jest wciąż żywe. Nie we wszystkie gusta wpisują się jednak naturalne krajobrazy, miasta, stare uliczki, zwierzęta czy abstrakcyjne kompozycje. Chętniej decydujemy się na malarstwo współczesne, które jednak wymaga posiadania odpowiednich środków finansowych – nie jest więc na każdą kieszeń.

Zupełnie inną propozycją, która pomoże nadać wnętrzu charakteru, są plakaty. Te umieszczone w antyramach można wyczyścić płynem do mycia szyb, dzięki czemu nie gromadzą one kurzu. Ich zaletą jest także stosunkowo niski koszt zakupu, dzięki czemu w każdym momencie możemy zastąpić starą grafikę zupełnie nową.

Plakaty – podstawowe rodzaje

Najpopularniejszym rodzajem plakatu jest ten o wymiarach posteru filmowego, czyli 61 cm x 91,5 cm. W ostatnim czasie można zauważyć wzrost zainteresowania plakatami wykonanymi na metalu. Takie modele są mniejsze, stylistycznie nawiązujące do czasów PRL-u oraz stylu vintage. Często są to hasła propagandowe, które widywane były między innymi w zakładach pracy. Współcześnie podchodzimy do nich z dystansem, uśmiechając się na ich widok. Niegdyś stanowiły zaś standard w większości miejsc pracy.

Nowoczesny plakat do każdego wnętrza
fot. pixabay.com

Plakaty mogą być także reprodukcją starych reklam, zwłaszcza samochodowych. Niemniej jednak dużą popularnością cieszą się także postery reklamujące Coca Colę, Pepsi czy też kawę. Wszystkie bez wyjątku silnie nawiązują do lat 50. ubiegłego wieku. Ciekawym trendem są grafiki, które obrazują kobiety w stylu pin-up, zachęcające do pozostania w domu. Plakaty tego typu pojawiały się głównie w czasach, kiedy to kobiety zaczęły wychodzić z cienia, decydując się na podjęcie pracy zawodowej. Postery z nutą humoru z pewnością pomogą ożywić niejedno pomieszczenie w naszym mieszkaniu. Zatem: plakaty – czy warto się na nie decydować?

Plakaty – czy warto?

Najpopularniejszym rodzajem plakatów są te wykonane na papierze. Zawieszanie ich na ścianach lub drzwiach nie jest obce większości z nas. Postery z idolami ze świata muzyki lub sportu zdobiły niejeden nastoletni pokój kilka – kilkanaście lat temu. Niektóre z nich przetrwały do dzisiaj w pudłach ze starociami, stanowiąc atrakcyjną pamiątkę z lat młodzieńczych. Wystarczy oprawić je w antyramę i powiesić na ścianie, aby zyskać atrakcyjny i nietuzinkowy element dekoracyjny. Jeszcze masz wątpliwości: plakaty – czy warto się nimi interesować?

Możemy również zdecydować się na zakup plakatu, który przedstawia jedno ze słynniejszych miast świata. W ten sposób przeniesiemy się do Nowego Jorku, Londynu, Paryża czy Madrytu. Ciekawym rozwiązaniem są także krajobrazy przedstawiające lazurowe wybrzeże, zielone lasy czy też łąkę usianą kwiatami. Osobom, które kochają zwiedzać świat, z pewnością przypadnie do gustu plakat przedstawiający mapę świata. Można na niej zaznaczyć miejsca, w których się już było.

Inną grupą posterów są te, na których znajdują się ciekawe sentencje. Proste hasła mogą motywować do działania, dodając zapału do kolejnego dnia pracy. Tego typu grafiki możemy umieścić w sypialni, pokoju nastolatka, gabinecie czy też przedpokoju.

Plakaty jako element wystroju wnętrza
fot. pixabay.com

Grupa plakatów, która cieszy się ogromną popularnością to ta nawiązująca do filmowego świata. Mowa tu nie tylko o kinowych wersjach posterów, ale także różnego rodzaju odniesień do danej produkcji. Swoją drugą młodość przeżywają niektóre seriale, nic więc dziwnego, iż zarówno nastolatkowie, jak i dorośli chcą, aby postacie z danej produkcji znalazły się na ścianach ich mieszkania. Podobnie jest w przypadku reprodukcji malarskiej. Plakat stanowi tańszą alternatywę dla obrazów.

Plakaty – co zrobić, aby stanowiły punkt przewodni wnętrza?

Na wielu zdjęciach przedstawiających aranżacje światowych projektantów można zauważyć, iż plakaty oprawiane są w antyramy. Można je dostać w rozmiarze dopasowanym do danej grafiki lub też zdecydować się na nieco większy, pozostawiając wolną przestrzeń w postaci białej lub czarnej ramki wokoło. Plakat w antyramie łatwiej utrzymać w czystości. Ponadto grafika nie niszczy się, ponieważ jest chroniona warstwą szkła lub plastiku. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wymieniania plakatów w antyramie. Dzięki temu na przykład w okresie Bożego Narodzenia możemy umieścić w niej grafikę przedstawiającą wesołego Świętego Mikołaja, a w okresie Wielkanocy zajączka.

 

Teraz już znasz odpowiedź na pytanie: plakaty – czy warto? Oprócz nich możesz się również zainteresować obrazami na szkle czy też innego typu obrazami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here