Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego domu w obecnych czasach jest pralka. Każdy z nas szuka sprzętu automatycznego, wydajnego i energooszczędnego. Podczas dokonywania decyzji zakupowych istotną rolę odgrywa także cena. Jaką pralkę automatyczną wybrać? Czym kierować się podczas jej zakupu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając pralkę.

Jaką pralkę automatyczną wybrać, czyli ładowana od góry czy od przodu?

Istotnym czynnikiem podczas wyboru pralki automatycznej do domu jest jej sposób ładowania. W przypadku niewielkich mieszkań i ograniczonej przestrzeni polecanym rozwiązaniem są modele ładowane od góry. Zajmują mniej miejsca oraz ułatwiają zapakowanie i wyjmowanie prania w niewielkich pomieszczeniach. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zazwyczaj są nieco droższe niż ich standardowe odpowiedniki.

Jeżeli koniecznie zależy nam na pralce automatycznej ładowanej od przodu, zdecydujmy się na węższe modele, które również nie zajmą wiele miejsca. Może to jednak wiązać się z ograniczeniem wydajności i pojemności takiego sprzętu.

Najczęściej spotykane są pralki ładowane od frontu, ponieważ są one przystępniejsze cenowo. Takie modele mogą być wykorzystane zarówno w łazience, jak i pralni czy kuchni – pod blatem.

Wydajna pralka automatyczna
fot. pixabay.com

Wsad – jaki wybrać?

Pralka z dużym wsadem – brzmi ekonomicznie, ale czy na pewno? Jaką pralkę automatyczną wybrać, biorąc pod uwagę ten parametr? Warto mieć świadomość, że im większy wsad, tym zazwyczaj wyższy koszt eksploatacji. Pralka podczas cyklu prania zużywa nie tylko więcej wody, ale także detergentów.

Uniwersalny model, który sprawdzi się w przypadku większości rodzin, to pralka o wsadzie 5-7 kilogramów. To właśnie o takich parametrach sprzęty wybierane są najczęściej.

Coraz częściej modele wyposażone są w funkcję automatycznego obliczania wsadu, dzięki czemu dobierają ilość zużywanej wody oraz detergentów do faktycznego załadunku. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku gospodarstw domowych, w których robione są zarówno „mniejsze”, jak i „większe” prania.

Przede wszystkim wydajność, czyli jaką pralkę automatyczną wybrać?

Producenci pralek automatycznych kuszą różnymi technologiami i nowościami. Przed zakupem dobrze jest jednak zastanowić się, czy wszystkie dodatkowe funkcje są nam potrzebne? Czy oby na pewno będziemy z nich korzystali? Jaką pralkę automatyczną wybrać zatem, aby była ona wydajna i spełniała nasze oczekiwania.

Jednym z istotnych wyznaczników wydajności pralki jest taki parametr jak maksymalna liczba obrotów. Zaleca się, aby największe ustawienie wynosiło co najmniej 1000. Warto zwrócić również uwagę na dostępne programy. Masz mnóstwo ulubionych swetrów z wełny? Zadbaj o to, aby Twój model wyposażony był w specjalny cykl prania dla tego typu odzieży. Często uprawiasz sporty? Zatem Twoja pralka automatyczna powinna mieć specjalny program do sportowych ubrań.

Ważnym elementem może okazać się także sam panel i pokrętła lub przyciski. Jeżeli zależy nam, aby każdorazowo wiedzieć, jak długo potrwa cykl prania, warto zdecydować się na model z wyświetlaczem.

Funkcjonalna pralka automatyczna
fot. pixabay.com

Zazwyczaj im więcej funkcji w pralce, tym jest ona droższa. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego modelu do swoich potrzeb – wówczas zyskujemy sprzęt wydajny przy możliwie najniższym budżecie.

Ciekawym rozwiązaniem jest także pralko-suszarka, która łączy w sobie funkcję pralki oraz suszarki.

Energooszczędność, ekonomiczność i ekologiczność, czyli trzy razy E

W ostatnich miesiącach głośno o kolejnych podwyżkach cen energii elektrycznej. Dlatego ważne, aby sprzęty domowe były energooszczędne i pobierały jak najmniej prądu z sieci. Istotna jest zatem klasa energetyczna wybieranej pralki automatycznej. Obecnie za przestarzałe uważa się modele o klasie C i B. Lepiej zdecydować się na sprzęt standardu A – A+, A++ czy A+++. Im więcej plusów przy symbolu literowym, tym mniej energii elektrycznej pobiera pralka.

Warto spojrzeć również na parametr, którym jest deklarowane przez producenta zużycie wody w trakcie konkretnych programów.

 

Jaką pralkę automatyczną wybrać? A może kierować się marką? Wiele osób uważa, że tylko renomowani, znani producenci są w stanie dostarczyć na rynek wysokiej klasy sprzęt. Nic bardziej mylnego. Większość modeli, bez względu na markę, jest produkowana na podobnej klasy podzespołach. Warto zwrócić zatem uwagę na interesujące nas parametry, a także przejrzeć opinie w Internecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here