Wybór ekspresu do kawy z pozoru nie wydaje się niczym skomplikowanym. Niemniej jednak bogactwo sprzętu aktualnie dostępnego na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Urządzenia te różnią się między sobą nie tylko ceną, ale również funkcjonalnością. Na co warto zwrócić uwagę, kupując pierwszy ekspres do kawy? Poniżej znajduje się kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci wybrać sprzęt idealny.

Pierwszy ekspres do kawy­ – rodzaje

Ekspresy do kawy dostępne są w różnych wersjach. Każdy producent ma w swojej ofercie co najmniej kilka różnych modeli tego typu urządzeń. Na rynku dostępnych jest wiele funkcjonalnych rodzajów ekspresów do kawy. Wybór odpowiedniego zależy głównie od ilości dziennie przyrządzanych kaw. Niektóre sprzęty doskonale sprawdzą się do sporadycznego przygotowywania napojów kofeinowych, inne natomiast w przypadku wielu kaw dziennie lub nawet w zastosowaniach biurowych.

Ekspres kolbowy doskonale sprawdzi się w przypadku, gdy są to maksymalnie 2-3 filiżanki dziennie. Przy większej ilości lepszą inwestycją zdecydowanie będzie ekspres automatyczny, który notabene, jest coraz chętniej wybierany przez konsumentów. Co więcej, jego prostota obsługi idealnie sprawdzi się, gdy niezbędne jest szybkie przygotowanie porannej, aromatycznej kawy.

Ekspres do kawy z młynkiem
fot. pixabay.com

Wybór ekspresu do kawy – na co zwrócić uwagę?

Pierwszy ekspres do kawy – zatem na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań idealnego modelu? Ważnym aspektem jest młynek do mielenia ziaren. Niektóre ekspresy mają go wbudowany, inne natomiast nie. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań użytkownika – czy lubi napar przygotowany ze świeżo zmielonych ziaren, czy też jest mu to zupełnie obojętne. Na rynku najpopularniejsze są dwa rodzaje młynków żarnowych – metalowy oraz ceramiczny – w które wyposażane są ekspresy automatyczne. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku automatycznie mielą kawę i przygotowują aromatyczny napój kofeinowy. Warto mieć jednak świadomość, że przygotowanie kawy ze świeżo zmielonych ziaren nieco wydłuża cały proces, ponieważ urządzenie musi je zmielić. Ekspresy z młynkami są również głośniejsze.

W ostatnim czasie popularne staje się również urządzanie kuchni z zabudowanym wyposażeniem. Dotyczy to nie tylko zmywarek, pralek, lodówek czy piekarników, ale również coraz częściej ekspresów do kawy. Warto rozważyć tę opcję podczas urządzania pomieszczenia. Jest to rozwiązanie droższe w porównaniu do tradycyjnego sprzętu, często jednak uważane przez wiele osób za bardziej estetyczne. W tym przypadku wszystko zależy od naszego indywidualnego pomysłu na wystrój kuchni.

Następną kwestią, o której warto wspomnieć, wybierając pierwszy ekspres do kawy, jest automatyczny system spieniania mleka. Decydując się na zakup ekspresu do kawy, zapewne myślisz o przyrządzaniu pysznych kaw mlecznych rodem spod ręki baristy. Spieniacz do nabiału pozwala przygotować delikatną Cappuccino, Latte Macchiato, Caffe Latte oraz wiele innych wariantów kaw mlecznych.

Kawa z ekspresu
fot. pixabay.com

Warto również zwrócić uwagę na to, czy ekspres do kawy wyposażony jest w thermoblock, czyli ogrzewacz przepływowy wody. Odpowiada on za szybkie podgrzanie wody do temperatury odpowiedniej dla parzenia kawy. Jak wiadomo, to w głównej mierze temperatura parzenia decyduje o smaku i aromacie przygotowanego naparu.

W ekspresach automatycznych istotnym aspektem jest kolejny parametr, czyli ciśnienie urządzenia. Według wielu baristów optymalna wartość to 15 barów. Woda, przepływając z taką siłą przez zmieloną kawę, wydobywa wszystkie jej atuty smakowe i zapachowe przyrządzanego naparu.

Coraz częściej zwraca się także uwagę na programy czyszczenia ekspresu. Wiele automatycznych sprzętów posiada funkcję automatycznego czyszczenia oraz odkamieniania całego układu, co znacząco przekłada się na jakość higieny urządzenia.

 

Jak można zauważyć, pierwszy ekspres do kawy – jego wybór oraz zakup – to nie lada wyzwanie. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu, warto również zapoznać się z dostępnymi na stronach internetowych, forach i grupach tematycznych opiniami na temat danego urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here